Rusya’nın başkenti Moskova’da 19 Nisan’da tarihinde ülkenin en büyük Blockchain ve Bitcoin konferansı gerçekleştirildi.

Rusyan’ın “Blockchain & Bitcoin” adındaki alanındaki en büyük konferansı beşinci kez Moskova’da gerçekleştirildi. Organizatörlere göre, bu kavramlar BT kapsamının çok ötesine geçti. Günümüz iş dünyası ve toplum için Blockchain ve Bitcoin bir bütün ideoloji ve dev bir gelişim alanı.

Moskova merkezli Digital October şirketi tarafından düzenlenen konferans aralarında Avrupa, Amerika ve Afrika’daki uygulayıcılar ve teorisyenlerin bulunduğu 750 ziyaretçi ve 30 konuşmacıya ev sahipliği yaptı.

Konferans esnasında öne çıkan konu endüstrinin son dört yılda önemli ilerleme kaydetmesi ve Bitcoin piyasa büyüklüğünün 17 milyar dolara ulaşması ile yeni projelerin sayısı katlanarak artmasıydı.

Blockchain & Bitcoin Konferansı’nın sunumları sektör tarafından tanınan uzmanlar tarafından yapıldı: Aktif girişimci Michael Chobanian, Eyalet Komisyonu Çalışma Grubunun Başkanı Elina Sidorenko, NRU temsilcisi Marina Guryeva, Blockchain evangelistleri Dmitry Starodubcev ve Konstantin Goldstein, geliştirici Airalab Sergey Lonshakov’da katılımcılar arasında yer aldı.

Güzel bir sürpriz, ünlü endüstri konuşmacılarının katılımıyla gerçekleşti: BitFury kurucusu Valery Vavilov, mühendis Zcash Ariel Gabizon ve Hyperledger Fabric projesinden Duncan Johnston-Watt gibi isimler konferansta önemli bilgiler paylaştı.

Panel tartışması sırasında dile getirilen ana fikir; yasaların teknolojideki gelişmeleri sınırlamaması gerektiğiydi. Blockchain tabanlı ürünlerin yasal çerçeveye dahil edilmesi gerektiği halde, Blockchain’in kendisinin yasal baskılardan uzak durması gerektiği belirtildi.

Blockchain tarafında ise somut örnekler ödeme çözümleri geliştiricileri, oy verme sistemleri, tanımlama yöntemleri ve yapay zeka ile etkileşim için çözümler sunuldu. Konferansın konukları, banka hesabı olmayan kişiler için mobil bankacılık projesini ve gelişmekte olan pazarlarda bu gibi çözümlerin yöntemlerini öğrendi.