Londra’daki en popüler 10 FinTech yatırım şirketi

5 Mayıs 2017
640 Görüntüleme

Dünyanın lider FinTech merkezi Londra’da pek çok yatırımcı bulunuyor. Bunlar arasında en popüler olan 10 FinTech yatırımcı şirketi listeledik.

Uygun hükümet politikaları ve büyük bir yetenek havuzunun bulunması Londra’yı dünyanın önde gelen FinTech merkezlerinden biri haline geldi ve Brexit sonrasında bile bu liderliği kimseye kaptırmak istemiyor.

British Exchequer Başkanı Philip Hammond’a göre, FinTech sektörü İngiltere ekonomisine 6.6 milyar sterlin değerinde katkı sağlıyor ve 500 milyon sterlin değerinde yatırım çekiyor. Tecbullion tarafından hazırlanan listede Londra’da en popüler 10 FinTech yatırımcısı bulunuyor:

1) Index Ventures
Index Ventures, Avrupa ve Kuzey Amerika’da faaliyet gösteren, Londra ve San Francisco’da ana ofisleri bulunan bir risk sermayesi firması. Teknoloji ve hayat bilimleri üzerine yoğunlaşmış olup şu ana kadar 24 ülkede 160’dan fazla şirkete yatırım yaptı. Index Venture, Clinkle, iZettle, Transferwise, Funding Circle, Swipely ve BitPay gibi FinTech firmaları portföyünde bulunuyor.

2) Seedcamp
Seedcamp, 2007 yılında bir grup Avrupalı ​​yatırımcı tarafından kuruldu. Şirket ilk aşamadaki FinTech şirketlerine yatırım yapıyor. FinTech şirket portföyünde Wealthkernel, Transferwise, Finance Fox ve Monese bulunuyor.

3) The London Co-Investment Fund
2014 yılında kurulan London Co-Investment Fund, Capital Enterprise ve Funding London tarafından yönetiliyor. Hükümet tarafından destekleniyor ve FinTech portföyünde StockViews, Stockflare, Droplet ve Curve yer alıyor.

4) Northzone
Northzone, teknoloji girişimlerine yatırım yapan bir risk sermayesi şirketi. 1996 yılında kurulmuş olup halen Londra, Oslo, Stockholm ve New York’ta ofisleri bulunuyor. Northzone, Market Invoice, Crossled, Auka, ve klarna gibi şirketlerin bulunduğu geniş bir FinTech portföyüne sahip.

5) Balderton Capital
Balderton Capital, 2000 yılında Bench Mark Capital olarak kurulmuş bir risk sermayesi firması. Şirket, 2007 yılında ismini Balderton Capital olarak değiştirdi. Şu anda, Avrupa’daki erken teknoloji girişimlerine yatırım yapıyor. Şirketin FinTech portföyünde Crowdcube, Zopa, Nutmeg ve wonga yer alıyor.

6) Octopus Ventures
Octopus Ventures 1999 yılında kurulmuş olup halen Londra ve New York’ta ofisleri bulunuyor. Şirket, tohum yatırımı, erken ve geç dönem finansal hizmetler şirketlerine yatırım yapıyor. FinTech şirketlerinin arasında Mi-Pay, Currency Fair ve Semafone bulunuyor.

7) Accel
Accel, merkezi Palo Alto, California’da bulunan bir risk sermayesi şirketi. Başlangıçtan itibaren FinTech girişimlerine yatırım yapar. Şirket, Palo Alto ofislerinde 9 milyar dolar büyüklüğündeki fonu yönetiyor. Londra, Çin ve Hindistan’da da ayrı fonlar işletiyor. Firmanın portföyünde Fintech Braintree, Lenddo, Card Spring ve Clinkle gibi FinTech firmaları bulunur.

8) Anthemis Group
Anthemis Group, 2010 yılında kurulmuş ve yatırımlarını teknoloji ve inovasyon yoluyla daha iyi finansal hizmetler arayan şirketlere odaklamaktadır. Şirket Currency Cloud, Vericash, Betterment ve Simple’e yatırım yaptı.

9) Notion Capital
Notion Capital, Londra’da faaliyet gösteren bir VC firması. Firma, SaaS altyapısı ve iş dünyası (B2B) ile ilgili teknolojilere odaklanan yeni başlayan şirketlere yatırım yapıyor. Bugüne kadar Notion Capital, Currency Cloud, DealFlow ve GoCardless’a yatırım yaptı.

10) Passion Capital
Passion Capital, Birleşik Krallık hükümeti ve özel sektör işbirliğiyle 2011 yılında kuruldu. Firma, İngiltere’deki teknoloji girişimlerini finanse ediyor. Şimdiye kadar finanse ettiği FinTech şirketleri arasında Coinfloor, Native ve GoCardless yer alıyor.

Bu girişim sermayesi şirketlerinin çoğunun FinTech’e ek olarak birçok başka sektörü de finanse ediyor.

Kaynak: Techbillion

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Money20/20’den FinTech’in kadın liderlerine özel program

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

FinTech ve finansal servisler alanlarında cinsiyet dengesini sağlamak isteyen Money20/20, bu amaçla Rise Up adlı yeni bir program oluşturdu. FinTech…

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu
FinTech
133 görüntüleme
FinTech
133 görüntüleme

CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

CB Insights tarafından yayımlanan 2018 yılı ikinci çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu'na göre, Nisan-Haziran arası dönemde 383 girişim, toplam 20…

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu
FinTech
105 görüntüleme
FinTech
105 görüntüleme

ABD’de FinTech için yeni sandbox ortamı oluşturuldu

Erhan Kahraman - 21 Temmuz 2018

ABD Tüketicinin Finansal Haklarının Korunması Bürosu (CFPB) FinTech girişimlerinin yasal düzenlemeler açısından esnek çalışabilmeleri için bir sandbox ortamı kurdu. CFPB…