Dünyanın en büyük sosyal platformu Facebook’un anında mesajlaşma servisi Messenger üzerinden sunduğu Facebook Payments hizmeti yeni iş ortaklarıyla büyümüye devam ediyor.

Dijital çağın etkisiyle perakende bankacılık sektörü değişti. Bu değişimle beraber bankalarla müşterilerin arasındaki ilişki de değişti. Web siteleri ve mobil uygulamalar gibi yeni bankacılık kanalları, müşterilere ulaşmak ve iş yapmak için tamamen yeni bir yol oluşturdu. Özellikle, chatbots olarak da anılan konuşma arayüzü, yapay zekanın (AI) gücünü ve benzeri görülmemiş bankacılık katılımını sağlamak için mesajlaşma uygulamalarının popülaritesini artırdı.

Fintechnews’in haberine göre Facebook, geliştiricilere ve firmalara chatbot’ları mesajlaşma platformuna yerleştirmelerini sağlayan Messenger Platform 2.0’ı Nisan ayında duyurmuştu. platform temelde yazılım geliştiricilerine zengin deneyim kazandıran, botlara konuşma, görsel ve sosyal yetenekleri genişletme imkanı sunan yeni bir araç paketi olarak tanımlanıyor.

BKM Express FAcebook Messenger Chatbot platformunu kullanan platformlardan birisi

MasterCard, MoneyGram ve Western Union gibi finansal hizmetler şirketleri yaptıkları açıklamada platforma giriş yaptıklarını ve Messenger’ın geliştirmelerinden istedikleri zaman müşterileri ile iletişim kurmak için yararlanacaklarını belirttiler.

MasterCard’ın dijital cüzdanı Masterpass şimdi FreshDirect, Metro ve Cheesecake Factory için chatbotlarla kullanılabilen bir ödeme seçeneği haline geldi.

MasterCard Dijital Ödemeler ve Laboratuvarlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kiki Del Valle, “Satıcılara ulaştık ve tüketiciye yeni nesilleri de kazandırdığını göstermek istedik. Bu nedenle satıcıları inovasyona teşvik ediyoruz” dedi.

Metro’nun uygulaması ise kullanıcılara en yakın Metro’yu buluyor. Müşteriler, sandviçler, salatalar, çerezler veya cipsler ve içecekler gibi farklı seçenekler arasından seçim yapabilir. Hesap ise Facebook’un ödeme sistemi veya Masterpass ile ödenebiliyor. Yeni özellik ABD genelinde 26 bin 500 Metro restoranında kullanılabiliyor.

Western Union’ın Messenger chatbotu ise müşterilerine ABD’den tüm dünyadaki 200’den fazla ülkeye para transfer etmelerine imkânı sağlıyor. Kullanıcılar döviz kurlarını istediğiniz zaman kontrol edebilir, ayrıca bir transferin durumu veya en yakın temsilcinin bulunduğu yer gibi basit sorular sorma hakkına da sahip.

Facebook Payments 2015 yılında kullanıma sunuldu

2015 yılının başında Messenger’da kişiden kişiye ödemeleri başlatan Facebook, bu özelliği bu yılın Nisan ayında grupları da destekleyecek şekilde genişletti. Buna ek olarak, Facebook kısa süre önce Messenger için AI (Yapay Zeka) asistanını yeniledi.

Geçtiğimiz yıl, Facebook, Messenger’daki ödeme seçeneklerinden biri olarak PayPal’ı desteklemeye başlamıştı. Entegrasyon, çevrimiçi satıcıların chatbot’unu kullanarak alışveriş yapan müşterilerin artık PayPal’ın ödeme hizmeti kullanarak işlem yapabilmeleri anlamına geliyor.

Bu yılın Ocak ayında Facebook, ödeme işlevlerini Avrupa’ya yaymak amacıyla İspanya’da bir elektronik para sağlayıcı olarak lisans aldı.