Bank Islam, dijital bankacılık platformunu güçlendirmek ve küresel çapta çözümler üretebilmek için teknolojik danışmanlık firması Cognizant ile iş birliğine gitti.

1983’te Malezya’da faaliyete geçen Bank Islam, 147 şubeye, 1.200’den fazla ATM’ye sahip yerel bir banka. Öncelikli müşteri profili Müslüman kesim olsa da gayrimüslimlere de hitap eden hizmetler sunuyorlar. İslami Bankacılık sektöründe müşterilerine çözümler üreten Bank Islam, dijital bankacılık ürünleri oluşturmak için bir süredir çalışıyordu. Digital News Asia tarafından yayımlanan haberde, FinTech sektöründe sıklıkla dile getirilen, “fiziksel bankaların maliyetlerinin azaltılması ve engellerin ortadan kaldırılması” temeline dayanan projesini hayata geçirmeyi planlayan Bank Islam’ın, bunu başarmak için teknolojik danışmanlık firması Cognizant ile ortaklığa gitmeyi tercih ettiği söylendi.

Anlaşma, Bank Islam İcra Kurulu Başkanı Khairul Kamarudin ve Cognizant Yöneticisi Effendi Azmi Hashim arasında Kuala Lumpur’da imzalandı. İmza töreninde konuşan Bank Islam İcra Kurulu Başkanı Khairul Kamarudin, “Bank Islam olarak, geliştirdiğimiz ürünlerde ve hizmetlerde dijital teknolojiden faydalanmaya devam edeceğiz. Müşterilerimize kolay erişilebilir bankacılık deneyimi oluşturmak için çalışacağız,” dedi.

Cognizant’ın Asya Pasifik bölgesinden sorumlu başkanı Jayajyoti Sengupta, bankaların yeni dijital ekonomiye adapte olmaları için, dijital veriyi yorumlayabilmeleri ve farklı dijital platformlara uygun hale dönüştürmeleri gerektiğini savundu. Yapılan anlaşmadan son derece memnun olduğunu belirtirken, “Bank Islam’ın geleceğin dijital İslami bankası olma vizyonunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz,” sözlerini kullandı.

Cognizant ile yapılan anlaşmanın, tam manasıyla dijital banka olmak ve küresel çapta ses getirmek için en büyük adım olduğu belirtildi. Bank Islam, KOBİ’lere yenilikçi çözümler sunmak ve gelişmekte olan dijital ekonomiye entegre olacak hizmetler üretmek için çalışmalara başladı.