SoftBank Group Corp, ABD merkezli online kredi şirketi Kabbage Inc. için 250 milyon dolar yatırım yaptı.

KOBİ’lere kolay ve hızlı online kredi servisi sunan Kabbage’a 250 milyon dolar yatırım yapan teknoloji devi, böylelikle CB Insights verilerine göre Çin dışında bu tür kredi sağlayıcılara yapılan en büyük öz sermaye yatırımına da imza atmış oldu.

Reuters haberine göre Atlanta merkezli Kabbage, aldığı yatırımla birlikte Kuzey Amerika ve Avrupa’da sunduğu kredi çözümlerine ve diğer finansal hizmetlere yeni seçenekler eklemeyi hedefliyor. Önümüzdeki 18 ay içinde Asya açılımını gerçekleştirmeyi planlayan Kabbage’ın CEO’su ve kurucu ortağı Rob Frohwein, verdiği bir röportajda “Gelişirdiğimiz sistemin, uluslararası bir ölçekte kolayca kurulup genişleyebileceğine inanıyoruz,” dedi.

SoftBank, Masayoshi Son önderliğinde son dönemde teknoloji girişimlerine yaptığı yatırımları önemli ölçüde artırdı. Grup tarafından iki yıl önce San Fransisco merkezli online öğrenci kredisi sağlayıcı Social Finance – SoFi için gerçekleştirilen 1 milyar dolarlık yatırım bugün dahi kendi alanında rekorunu koruyor.

2009 yılında kurulan Kabbage ise sahip olduğu teknolojiyi büyük bankalara satarak online kredi çözümleriyle bugüne kadar KOBİ’lere yaklaşık 3,5 milyar dolar kredi sağlamış bulunuyor. Kabbage’ın teknolojik altyapısı, Banco Santander, ING Groep ve Scotiabank gibi bankaların otomatik kredi çözümlerine hayat veriyor.