Çinli mobil oyun ve sosyal medya şirketi Tencent, online ödeme sistemleri, bulut ve yapay zekâ alanlarında yaptığı harcamaları yükseltiyor.

Teknolojinin en hızlı gelişen alanları olan FinTech, bulut ve yapay zekâ konularında bugüne kadar somut adımlar atmaktan kaçınan Çinli eğlence devi Tencent, özellikle ödeme sistemleri ve AI için yaptığı yatırımları istikrarlı biçimde artırmayı hedefliyor. Reuters haberine göre “Yapay zekâ yatırımlarının uzun vadeli girişimler olduğunun farkındayız. Bu yüzden istikrarlı ama sabırlı davranacağız,” açıklamasını yapan Tencent Başkanı Martin Lau, yapılan araştırmaların kısa vadede gelire dönüşmesinin şart olmadığını vurguladı.

Akıllı telefon oyunları, online ödemeler ve reklam üzerinden elde ettikleri gelirlerle son çeyrekte kendi rekorunu kıran Çinli şirket, bu nedenle yeni cephelerde Ar-Ge vitesini artırmak istiyor. Başkan Lau, açıklamalarında yapay zekânın tüm iş birimlerine fayda sağlayacağını söylerken, özellikle bilgi servisleri ve FinTech alanında makine öğreniminden ciddi biçimde faydalanabileceklerini hatırlattı.

Yılın ikinci mali çeyreğinde Wall Street beklentilerinin ötesine geçen Tencent, yıldan yıla yüzde 70’e yakın artışla 18,23 milyar Yuan (yaklaşık 9,5 milyar TL) kâr açıkladı. Şirketin son 7 yılda elde ettiği en büyük kâr olan bu rakamın yanı sıra, gelirlerde de yüzde 59’luk artış görüldü. Şirketin bir ürünü olan WeChat mesajlaşma ve ödeme uygulaması, aylık aktif kullanıcı sayısında 963 milyonu görmüş oldu. Ayrıca online ödeme işinde de kayda değer gelişmeler gözlendi.