CB Insights verilerine göre Avrupa’nın en yüksek miktarda yatırım alan FinTech girişimi, e-ticaret ödeme servisleri sağlayıcı Klarna oldu.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan CB Insights raporunda, Avrupa’nın en yüksek yatırım alan FinTech şirketleri sıralandı. Listenin başında, Visa ve Sequoia Capital gibi devlerden aldığı toplam 598 milyon dolar değerinde yatırımla Klarna yer alıyor. Bank Innovation haberine göre ilk 10’un en sonunda ise 146 milyon dolar değerinde fonlama ile İngiltere merkezli kredi servis sağlayıcı Wonga yer alıyor.

Rapora göre, ödeme servisleri alanında Avrupa’da değeri 1 milyar doları aşmış dört “unicorn” bulunuyor: 2,5 milyar dolar değerinde Klarna, 2,3 milyar dolarlık Adyen, 1,1 milyar dolarlık TransferWise ve 1 milyar dolar değerindeki Funding Circle.

Bugüne kadar en fazla FinTech yatırımı alan ülke Birleşik Krallık olurken, Avrupa genelindeki tüm FinTech yatırımlarının yüzde 38’inin burada gerçekleşmesi dikkat çekiyor. Almanya yüzde 14 ile ikinci sırada yer alıyor ve İsveç yüzde 9’luk payıyla üçüncü geliyor.

Satın alma ve birleşmeler açısından da Avrupa’da hareketliliğin arttığı görülürken, rapora göre 2017 yılının ilk yarısında 80 ayrı satın alma ve birleşme (M&A) gerçekleşti. Bu yıl tamamlandığında bu alanda da bir rekor kırılması bekleniyor.

Raporun tamamına buradan göz atabilirsiniz.