ABD Bankacılık Denetleme Kurulu Vekili Keith Noreika yaptığı açıklamada, özel amaçlı bir federal tüzük isteyen finansal teknoloji şirketlerinden gelen başvuruları kabul etmeye hazır olmadıklarını söyledi.

Mayıs ayında ABD Bankacılık Denetleme Ofisi’nin (Office the Comptroller of the Currency – OCC) başkan vekili olarak görevi devralan Keith Noreika, New York’ta düzenlenen bir endüstri konferansında, kurumlarının FinTech tüzüğünü halen planlama aşamasında olduğunu söyledi. Hatırlanacağı üzere tüzük hazırlandığına dair iddialar ilk olarak 2016 yılında ortaya çıkmış ve büyük bir tartışmalara neden olmuştu.

Kendi ifadeleriyle, geleneksel finans kurumlarının yoluna taş koyan yeni nesil dijital finansal teknolojilerini izlemeye alan kurum, müşteriler tarafından gittikçe artan biçimde FinTech çözümlerinin kullanılmasının getirdiği değişiklikleri izleme aşamasında olduklarını açıkladı. Sektördeki değişiklikleri izleme sürecinin oldukça zorlu olduğunun altını çizen Noreika, sadece kendileri için değil tüm dünyadaki denetleyicilerin de tüzük oluşturma konusunda zorlandıklarını belirtti.

Düzenlenen konferans öncesinde Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Noreika, “Uygulamaları kabul etmeye henüz hazır değiliz. Şu anda bu firmalarla konuşmak istiyoruz. Uygulamaların keyfini çıkarmadan evvel sundukları iş modelinin ne olduğunu iyi anlamak istiyoruz,” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte, mevduat kabul eden kurumlar ve kredi sağlayıcılarına verilen lisanslar gibi, geleneksel bankacılık çözümleri üreten FinTech oluşumlarının başvurularını ise işleme koyduklarını söyledi. Söz gelimi mobil bankacılık startup’ı Varo Money, bankacılık lisansı için başvuran şirketlerden biri olarak örnek gösterilebilir.