Accenture, Singapur’un fiili merkez bankası tarafından bankalar arası ödemeler için dağınık hesap defteri prototip sistemleri geliştirmek amacıyla iş verildiğini açıkladı.

Henüz bu hafta Singapur Maliye Bakanlığı üç platform kullanılarak geliştirilmiş üç yeni ödeme prototipi duyurmuştu: JPMorgan Chase tarafından geliştirilen Ethereum tabanlı bir sistem olan Quorum, Hyperledger Fabric ve R3 tarafından geliştirilen Corda.

CoinDesk haberine göre bu çalışma aynı zamanda, ”Project Ubin” olarak adlandırılan ve Bank of America, Merrill Lynch, Standard Chartered, Citi ve daha birçok finans kuruluşunun da katıldığı Blockchain bankacılığı projesinde ikinci evreyi temsil eden bir aşama olarak görülüyor.

Accenture Küresel Blockchain Pratikleri Genel Müdürü David Treat yaptığı bir açıklamada ”Project Ubin dağıtık defter teknolojilerinin (DLT) değerini ve potansiyelini ve sektörleri dönüştürme yetilerini kanıtlama konusunda büyük bir adım atıyor” diye belirterek şöyle ekledi: “Programdan doğan teknik inovasyonların değeri, bankalararası ödeme ekosisteminin nasıl yeni bir değere dönüşeceğini belirten stratejik düşüncenin değeri ile eşittir.”

Accenture’un önümüzdeki ay Project Ubin’in ikinci evresiyle ilgili bir teknik rapor hazırlayarak yayına sunması bekleniyor.

Singapur Maliye Bakanlığı Pazartesi yaptığı açıklamada blockchain teknolojisiyle ilgili çalışmalarıyla Hindistan’ın bir eyaleti olan Andhra Pradesh ile devam eden ortaklığı da dahil olmak üzere yeni detaylar açıkladı. Aynı zamanda genel müdür Ravi Menon da 50 kadar girişimin Singapur’da blockchain ile ilgili girişimler üzerine çalıştığını açıkladı.