Bankalar, Açık Bankacılığa yeteri kadar yatırım yapmıyor

20 Ekim 2017
586 Görüntüleme

API’ler ve Açık Bankacılık sistemleri, gelecekte finansal kurumların en önemli parçası olacak gibi görülse de, bankaların bu alandaki yeniliklere yeteri kadar mesai harcamadığı ortaya çıktı.

Bank Innovation tarafından düzenlenen “State of Banking Innovation for 2017” anketine göre, bankaların API ve Açık Bankacılık sistemlerine yeteri kadar harcama yapmadıkları gözüktü. Çoğunluğu bankacılardan oluşan 151 katılımcının verdiği yanıtlara göre, bankalar API ve Açık Bankacılık konularına sıcak baktıkları izlenimi vermelerine rağmen, bu konulara yeteri kadar eğilmiyorlar.

Buna ek olarak, 2017 yılına kadar süregelen Blockchain akımına ilgi gösterdiklerini belirtmelerine rağmen, bankaların sadece yüzde 1’lik kısmı Blockchain teknolojilerine yatırım yapıyor. Bu teknolojiye yönelik düzenlenen hızlandırma programları, projeler, konsorsiyumlar ve iş birliklerine rağmen bu denli az bir oranda Blockchain’e ilgi gösterilmesini, Bank Innovation sitesi manidar olarak yorumladı.

Katılımcıların Bitcoin’e ilgi göstermiyor olması ise şaşırtıcı olarak karşılanmadı. Ankete katılan bankaların neredeyse hiçbiri kripto para birimlerine yatırım yapmadıklarını açık bir dille ifade ettiler. Yapılan haberde, kripto para birimlerine olan artan endişelerin, finansal hizmetlere de yansıdığına dikkat çekildi.

Bununla birlikte, yapay zeka ve bot’lara yapılan yatırımların ne ölçüde olduğuna dair sorunun, anket katılımcılarının büyük bir kısmı tarafından boş bırakılması da dikkat çeken bir diğer konu oldu. Zira son yıllarda her iki konunun da gündemde olması ve her bankanın bu konu hakkında öyle ya da böyle bir teknoloji geliştirmesine şahit olduk.

En çok harcama yapılan konulan başında mobil uygulamaların geldiğini ortaya koyan ankete katılanların yüzde 50’si, mobil bankacılığın müşteriler için çok önemli olduğuna da parmak bastı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor
Bankacılık
81 görüntüleme
Bankacılık
81 görüntüleme

Citi ve HighRadius ortaklığı yapay zekaya odaklanıyor

Erhan Kahraman - 15 Temmuz 2018

Citi’nin hazine ve ticari çözümler birimi, HighRadius’un yapay zeka ve makine öğrenme teknolojilerini kullanarak hizmet portföyünü genişletiyor. Citi, hafta içinde…

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak
FinTech
123 görüntüleme
FinTech
123 görüntüleme

Index Ventures teknolojiye 1,65 milyar dolar yatıracak

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Teknoloji girişimlerini destekleyen firmalar arasına katılan Londra merkezli Index Ventures, FinTech girişimlerinin de faydalanacağı 1,65 milyar dolarlık yatırım bütçesi açıkladı.…

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”
Bankacılık
145 görüntüleme
Bankacılık
145 görüntüleme

Nordnet, yapay zeka Amelia’yı “işten çıkardı”

Erhan Kahraman - 14 Temmuz 2018

Nordnet'in IPSoft iş birliğiyle geçtiğimiz yıl müşteri ilişkileri süreçlerine dahil ettiği Amelia adlı yapay zeka bekleneni veremeyince işsiz kaldı. İsveç…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.