Rapor: Blockchain kamu sektörünü nasıl dönüştürecek?

25 Ekim 2017
1146 Görüntüleme

The Deloitte Center for Government Insights tarafından hazırlanan rapor ile kamu sektörü açısından Blockchain teknolojisi masaya yatırıldı. Blockchain kullanım alanlarının ve avantajlarının gözler önüne serildiği raporda, devletlerin teknolojik açıdan dönüşümü de ele alındı.

Deloitte tarafından hazırlanan raporda, sadece para transferi gibi konularda değil, hemen her türlü işlemde Blockchain’in sağladığı artılara değinildi. Devletler açısından Blockchain’in faydaları sıralanırken, bu teknoloji hakkında neden heyecan duyulması gerektiği konusuna da parmak basıldı.

Blockchain’i, teknolojik açıdan yenilenmenin ilk dalgası şeklinde değerlendiren Deloitte, yüksek potansiyelinden de bahsetti. İş dünyasının yeniden şekillendirilmesine yardımcı olacak bir adım şeklinde tanımlanan Blockchain; güvenlik, verimlilik ve hız konusunda kamu sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm özellikleri içinde barındırıyor, diye tarif edildi.

Blockchain’in son üç yıl içinde büyük bir popülerlik kazandığını anlatan rapor, bir düzineden fazla ülkedeki kamu sektörlerinde kullanılmaya başlandığını da söyledi.

Deloitte raporuna göre Blockchain’in kamu sektöründe en çok kullanılan alanları şöyle sıralandı:

1 Dijital para birimleri ve ödemeler
2 Arazi kayıt işlemleri
3 Oylama (Seçimler)
4 Kimlik yönetimi
5 Tedarik zinciri takibi
6 Sağlık hizmeti
7 Vekaletname
8 Kurumsal kayıt
9 Vergilendirme
10 Yetkilendirme yönetimi

Birçok devlet liderlerinin aktif olarak Blockchain prototipleriyle uğraştıklarını açıklayan raporda, hala pek çok yetkili tarafından konunun yeterince anlaşılmadığı da vurgulandı.

Dev kuruluşlarının geleneksel kayıt defterlerini güvenli biçimde saklamak için Blockchain’den faydalandıklarını söyleyen rapor, bu teknolojiye en çok güven oluşturma açısından yaklaşıldığını belirtti.

Blockchain teknolojisinin kamu sektörü açısından derinlemesine incelendiği rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
61 görüntüleme
FinTech
61 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.