Küresel sigorta hizmeti Allianz, Blockchain altyapısı ile güçlendirilmiş ve kendiliğinden çalışan sigorta sistemlerinin prototipini geliştiriyor.

Allianz tarafından yapılan resmi açıklamada, kendiliğinden çalışan bir sigorta sisteminin oluşturulması için çalışmalar yapıldığı belirtildi. Geliştirilen sistemin, şirketlerin ve yan kuruluşların akıllı sözleşmeler sayesinde geleneksel sigorta çözümleri ile otomatik olarak güvence alınmasına yönelik olduğu ifade edildi. Şirketlerin karşılaştıkları durumu analiz eden sistem, müşterisine en uygun sigorta seçeneğini belirleyerek otomatik olarak sigorta işlemini gerçekleştiriyor.

Allianz, sunduğu çözümü müşterilerine ulaştırırken, Linux Foundation desteği ile hayata geçen Blockchain konsorsiyumunun bir çözümü olan Hyperledger Fabric 1.0 yazılımını kullanıyor. Allianz’ın endüstriyel sigorta birimi AGCS (Allianz Global Corporate & Specialty) yönetim kurulu üyesi Hartmut Mai yaptığı açıklamada, finansal hizmetler sektöründe Blockchain’in birçok farklı kullanımının görüldüğünü ifade etti. Blockchain’in sunduğu avantajları sigortacılık sektöründe uygulamaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen Mai, kurumsal sigorta segmentinde önemli yeniliklerin yakında kullanıma açılacağının müjdesini verdi.

Coindesk sitesinde yer alan haberde, küresel çözümler üreten sigorta şirketi Allianz’ın Blockchain tabanlı prototip sigorta uygulamasının, sektörün gelişmesinde önemli rol oynayacağı belirtildi. Allianz’ın 2015 yılının başından beri Blockchain ile ilgili araştırma yaptığını söyleyen haber sitesi, girişim hızlandırma programlarına katılarak yatırım yapılabilecek ya da satın alınabilecek Blockchain girişimlerini de yakın takibe aldıklarını aktardı. O tarihten bu yana felaket tahvillerinin (catastrophe bond) ticareti gibi konularda da çözüm üretmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini haberine taşıdı.