Akbank tarafından tamamlanan bu projeyle müşteriler televizyonlarından kredi notlarını öğrenebilmesinin yanında kredi başvurusu da yapabilecek.

Akbank Direkt Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, kullanıcıların günlük hayatında cep telefonlarının  daha fazla yer edinmesiyle, mobil kanallar üzerinden daha fazla bankacılık işlemlerinin gerçekleştirdiğini söyledi.  Öncelik olarak müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını kusursuz bir müşteri deneyimi ile mobil dünyada karşılamak olduğunu belirten Ulutaş, aynı bakış açısıyla, pazarlama faaliyetlerini müşterilerinin bulunduğu mecralara taşıyarak doğru kişiye, doğru zamanda, doğru ürünü sunmak üzere hareket ettiklerini vurguladı.

Ulutaş, müşterilerin yaşam stillerine göre, akıllı algoritmik modeller ile ürün ihtiyaçlarını analiz ederek ihtiyaç duyulan anda ve yerde teklif ederek pazarlama faaliyetlerimizde bir yeniliğe daha imza attıklarını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilk defa Programatik (HbbTV) TV ile akıllı olarak müşterilerin izlediği televizyon programı ile ulaştıklarını söyleyen Ulutaş, 5 ilde pilot olarak TV8 işbirliği ve Adform altyapısıyla devreye alınan projeyle müşterilerin izledikleri televizyon programı sırasında ekranda onlara özel teklifler sunduklarını ve bu teklif formları üzerinden müşterilerin kredi notlarını öğrenerek Direkt Kredi ürünlerine başvuruda bulunduklarını söyledi.

Reklama tıklayan izleyiciler, Akbank Direkt’e yönlendirilerek kredilerini kullanabildiklerini söyleyen Ulutaş, teknik açıdan bakıldığında lokasyon, segmentli dijital veri havuzları ve yeniden hedefleme gibi sistemleri öncü olarak kullanıp, farklı illerden 100 binden fazla kişiye farklı hedeflemeler sonucunda ulaşmıştıklarını ve benzer projelerle müşterilere yenilikçi ürün ve hizmetler sunmayı sürdüreceklerinin altını çizdi.