Chase Pay mobil ödeme trenini kaçırdı mı?

21 Kasım 2017
514 Görüntüleme

Chase Pay’in ulaştığı kullanıcı kitlesi, arkasında bulunan dev bankanın gücünü tam olarak yansıtmıyor.

JP Morgan Chase’in kendi mobil ödeme çözümü Chase Pay ilk duyurulduğunda gündeme bomba gibi düşmüştü. Ne var ki bugün sular çekildiğinde farklı bir tablo görüyoruz. Yakın dönemde yayımlanan raporlara göre, Chase Pay’in kullanıcı tarafında “güçlü” bir çekirdek kitle yakaladığını söyleyebilmek için beklentileri bir hayli düşük tutmak gerekiyor.

Payment Week’ten Steven Anderson, genel durumun analizi sonucunda Chase Pay’in tüketici tarafında tutunamamasının temel bir gerekçesi olduğunu savunuyor: Kullanıcılar Chase Pay ile o kadar da ilgilenmiyor. Üstelik aynı raporlar, Chase Pay’in özellik açısından herhangi bir eksik ya da kusur barındırmadığına dikkat çekiyor. JP Morgan Chase’in mobil çözümü, akıllı telefonla ödeme yapmayı oldukça kolaylaştırıyor. Sadece fiziksel mağazalarda değil, online alışverişlerde de kullanılabilen Chase Pay bu haliyle uçtan uca kapsamlı bir çözüm sunuyor.

Bizzat bankanın kendisi tarafından 100 milyon dolardan fazla Ar-Ge bütçesinin ayrılmasıyla, fonlama konusunda da sorun yaşandığını söylemek mümkün değil. Serena Williams’ın masa tenisi oynadığı reklamlar pazarlama konusunda da yanlış bir adım atıldığını söyleyenleri haksız çıkaracaktır.

Oklar başarıyı gösteriyor, ama Chase Pay orada değil

Kullanıcıların ilgisini çekebilmek adına pek çok perakende zinciriyle iş birliği yapan JP Morgan, Chase Pay’i tüketicilerin huzuruna çıkarmayı amaçlıyor. Bu uğurda PayPal ile yapılan iş birliği dahi mevcut. Bankanın geniş kullanıcı tabanı, dev bir tanıtım bütçesi ve her ikisini de kullanmak için motivasyonu alt alta toplayınca Chase tüm avantajlara sahip gibi görünüyor.

Chase Pay’in mobil ödeme trenine geç kaldığını öne süren yazar, “partiye geç kaldığınızda herkesten daha iyi bir şey ortaya koymanız gerekir, aksi hâlde kimse sizi umursamaz” diyerek konuyu özetliyor. Her ne kadar Chase Pay özellik ve fırsatlar açısından rekabetçi olsa da, mobil ödemeler konusunda treni kaçırmış olma ihtimali hiç de yabana atılır türden değil.

JP Morgan Chase gibi bir bankanın dahi mobil ödeme ekosisteminde rekabet sorunu yaşadığını gösteren raporlar, aslında bankaların mobil cüzdan stratejilerini gözden geçirmesi için iyi bir fırsat sunuyor. Her bankanın kendine özel bir cüzdan çıkarması, tüketiciler için her bir cüzdana duyulan ilginin azalmasına neden oluyor. Bu konuda ulusal ve bankalar arası çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı
Haber
42 görüntüleme
Haber
42 görüntüleme

6493 sayılı kanunda yeni düzenlemeler yayınlandı

yazar05 - 22 Ekim 2018

FinTech girişimleri için oldukça önemli olan 6493 sayılı "ÖDEME HİZMETLERİ VE ELEKTRONİK PARA İHRACI İLE ÖDEME KURULUŞLARI VE ELEKTRONİK PARA…

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
58 görüntüleme
Genel
58 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
64 görüntüleme
Röportaj
64 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.