Chase Pay mobil ödeme trenini kaçırdı mı?

21 Kasım 2017
563 Görüntüleme

Chase Pay’in ulaştığı kullanıcı kitlesi, arkasında bulunan dev bankanın gücünü tam olarak yansıtmıyor.

JP Morgan Chase’in kendi mobil ödeme çözümü Chase Pay ilk duyurulduğunda gündeme bomba gibi düşmüştü. Ne var ki bugün sular çekildiğinde farklı bir tablo görüyoruz. Yakın dönemde yayımlanan raporlara göre, Chase Pay’in kullanıcı tarafında “güçlü” bir çekirdek kitle yakaladığını söyleyebilmek için beklentileri bir hayli düşük tutmak gerekiyor.

Payment Week’ten Steven Anderson, genel durumun analizi sonucunda Chase Pay’in tüketici tarafında tutunamamasının temel bir gerekçesi olduğunu savunuyor: Kullanıcılar Chase Pay ile o kadar da ilgilenmiyor. Üstelik aynı raporlar, Chase Pay’in özellik açısından herhangi bir eksik ya da kusur barındırmadığına dikkat çekiyor. JP Morgan Chase’in mobil çözümü, akıllı telefonla ödeme yapmayı oldukça kolaylaştırıyor. Sadece fiziksel mağazalarda değil, online alışverişlerde de kullanılabilen Chase Pay bu haliyle uçtan uca kapsamlı bir çözüm sunuyor.

Bizzat bankanın kendisi tarafından 100 milyon dolardan fazla Ar-Ge bütçesinin ayrılmasıyla, fonlama konusunda da sorun yaşandığını söylemek mümkün değil. Serena Williams’ın masa tenisi oynadığı reklamlar pazarlama konusunda da yanlış bir adım atıldığını söyleyenleri haksız çıkaracaktır.

Oklar başarıyı gösteriyor, ama Chase Pay orada değil

Kullanıcıların ilgisini çekebilmek adına pek çok perakende zinciriyle iş birliği yapan JP Morgan, Chase Pay’i tüketicilerin huzuruna çıkarmayı amaçlıyor. Bu uğurda PayPal ile yapılan iş birliği dahi mevcut. Bankanın geniş kullanıcı tabanı, dev bir tanıtım bütçesi ve her ikisini de kullanmak için motivasyonu alt alta toplayınca Chase tüm avantajlara sahip gibi görünüyor.

Chase Pay’in mobil ödeme trenine geç kaldığını öne süren yazar, “partiye geç kaldığınızda herkesten daha iyi bir şey ortaya koymanız gerekir, aksi hâlde kimse sizi umursamaz” diyerek konuyu özetliyor. Her ne kadar Chase Pay özellik ve fırsatlar açısından rekabetçi olsa da, mobil ödemeler konusunda treni kaçırmış olma ihtimali hiç de yabana atılır türden değil.

JP Morgan Chase gibi bir bankanın dahi mobil ödeme ekosisteminde rekabet sorunu yaşadığını gösteren raporlar, aslında bankaların mobil cüzdan stratejilerini gözden geçirmesi için iyi bir fırsat sunuyor. Her bankanın kendine özel bir cüzdan çıkarması, tüketiciler için her bir cüzdana duyulan ilginin azalmasına neden oluyor. Bu konuda ulusal ve bankalar arası çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.