Chase Pay mobil ödeme trenini kaçırdı mı?

21 Kasım 2017
601 Görüntüleme

Chase Pay’in ulaştığı kullanıcı kitlesi, arkasında bulunan dev bankanın gücünü tam olarak yansıtmıyor.

JP Morgan Chase’in kendi mobil ödeme çözümü Chase Pay ilk duyurulduğunda gündeme bomba gibi düşmüştü. Ne var ki bugün sular çekildiğinde farklı bir tablo görüyoruz. Yakın dönemde yayımlanan raporlara göre, Chase Pay’in kullanıcı tarafında “güçlü” bir çekirdek kitle yakaladığını söyleyebilmek için beklentileri bir hayli düşük tutmak gerekiyor.

Payment Week’ten Steven Anderson, genel durumun analizi sonucunda Chase Pay’in tüketici tarafında tutunamamasının temel bir gerekçesi olduğunu savunuyor: Kullanıcılar Chase Pay ile o kadar da ilgilenmiyor. Üstelik aynı raporlar, Chase Pay’in özellik açısından herhangi bir eksik ya da kusur barındırmadığına dikkat çekiyor. JP Morgan Chase’in mobil çözümü, akıllı telefonla ödeme yapmayı oldukça kolaylaştırıyor. Sadece fiziksel mağazalarda değil, online alışverişlerde de kullanılabilen Chase Pay bu haliyle uçtan uca kapsamlı bir çözüm sunuyor.

Bizzat bankanın kendisi tarafından 100 milyon dolardan fazla Ar-Ge bütçesinin ayrılmasıyla, fonlama konusunda da sorun yaşandığını söylemek mümkün değil. Serena Williams’ın masa tenisi oynadığı reklamlar pazarlama konusunda da yanlış bir adım atıldığını söyleyenleri haksız çıkaracaktır.

Oklar başarıyı gösteriyor, ama Chase Pay orada değil

Kullanıcıların ilgisini çekebilmek adına pek çok perakende zinciriyle iş birliği yapan JP Morgan, Chase Pay’i tüketicilerin huzuruna çıkarmayı amaçlıyor. Bu uğurda PayPal ile yapılan iş birliği dahi mevcut. Bankanın geniş kullanıcı tabanı, dev bir tanıtım bütçesi ve her ikisini de kullanmak için motivasyonu alt alta toplayınca Chase tüm avantajlara sahip gibi görünüyor.

Chase Pay’in mobil ödeme trenine geç kaldığını öne süren yazar, “partiye geç kaldığınızda herkesten daha iyi bir şey ortaya koymanız gerekir, aksi hâlde kimse sizi umursamaz” diyerek konuyu özetliyor. Her ne kadar Chase Pay özellik ve fırsatlar açısından rekabetçi olsa da, mobil ödemeler konusunda treni kaçırmış olma ihtimali hiç de yabana atılır türden değil.

JP Morgan Chase gibi bir bankanın dahi mobil ödeme ekosisteminde rekabet sorunu yaşadığını gösteren raporlar, aslında bankaların mobil cüzdan stratejilerini gözden geçirmesi için iyi bir fırsat sunuyor. Her bankanın kendine özel bir cüzdan çıkarması, tüketiciler için her bir cüzdana duyulan ilginin azalmasına neden oluyor. Bu konuda ulusal ve bankalar arası çözümlere ihtiyaç duyuluyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor
Açık Bankacılık
15 görüntüleme
Açık Bankacılık
15 görüntüleme

BKM, Geliştiricilere API Portal ile Destek Veriyor

Ahmet Usta - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Direktörlerinden Güvenç Akbil, API sistemlerinin gelişimi ve açık bankacılığa etkisi ile BKM'de geliştirdikleri API Portal üzerine…

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019
Bankacılık
14 görüntüleme
Bankacılık
14 görüntüleme

Haftanın FinTech Gelişmeleri – 16.06.2019

Okan Yıldız - 16 Haziran 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek
Blockchain
15 görüntüleme
Blockchain
15 görüntüleme

Visa ve Mastercard Facebook’un kripto parasını destekleyecek

Tahsin Özyer - 14 Haziran 2019

Wall Street Journal'ın haberine göre sosyal medya devi Facebook'un henüz piyasaya sürmediği kripto para birimi 3 büyük ödeme şirketinin dikkatini…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.