Kredi ihtiyacını geleneksel bankalar yerine finansal teknoloji şirketlerinden karşılayan tüketici sayısının günbegün arttığını gözlemliyoruz. TransUnion isimli araştırma şirketi tarafından yayımlanan rapor bu fikirleri kanıtlar nitelikte. Araştırma sonuçlarına göre, son beş yılda FinTech şirketlerinden kredi alan kişi sayısında 7 kattan fazla artış yaşandı.

Son yıllarda FinTech şirketlerine olan ilgiyi araştıran TransUnion şirketi, kredi ihtiyacını geleneksel bankalar yerine FinTech şirketlerinden temin edenleri mercek altına aldı. New York’ta düzenlenen Digital Lending + Investing Konferansında “Fact versus Fiction: FinTech Lenders” isimli bir rapor yayımlayan TransUnion, FinTech oluşumlarının kredi sağlama oranlarını gözler önüne serdi.

Araştırmaya göre, son yıllarda kredi ihtiyacını FinTech şirketlerinden karşılayan tüketici sayısında hatırı sayılır bir artış gözlendi. 2016 yılında kullanılan toplam kredilerin yüzde 30’unun FinTech şirketleri tarafından sağlandığını açıklayan TransUnion, bu oranın 2012 yılında sadece yüzde 4 seviyesinde olduğunu belirtti. 2010 yılında ise FinTech şirketlerinden kredi kullanan sayısı sadece yüzde 1 seviyesindeydi.

Raporun 2017’i baz alan kısmında da yine benzer bir tablo sergilendi. 2017 yılının ilk yarısında FinTech şirketlerinden kredi alanların oranı yüzde 32 iken, bankalar yüzde 29, kredi birlikleri ise yüzde 24 seviyesinde kaldı.

TransUnion firmasında FinTech stratejileri ve pazar geliştirme başkan yardımcısı olan John Wirth şu açıklamayı yaptı:

“Görünen o ki, FinTech iş modeli güzel çalışıyor. En son teknolojileri kullanarak, en yeni alternatifler üretmeleri ve teknik verilerle bunları birleştirmeleri kişisel kredi endüstrisinde lider olmalarına yardımcı oldu.”

TransUnion, tarafından yayımlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.