Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar adede yaklaşacak

13 Aralık 2017
848 Görüntüleme

Londra merkezli araştırma firması RBR, küresel ölçekteki kartlı ödemelerinin 2022 yılındaki toplam işlem sayısının 500 milyar adet seviyesine ulaşacağını açıkladı.

Kartla yapılan ödemelerinin son yıllardaki yükselişini mercek altına alan araştırma firması, 2022 yılına kadar kart ile ödeme oranında yüzde 56 civarında artış yaşanacağını iddia etti. Yaptıkları araştırma sonunda kart ile ödeme işlemlerinin 2022 yılında 483 milyar adet seviyesine ulaşacağını ifade ettiler.

2016 yılında kartla yapılan ödemelerde, bir önceki seneye kıyasla yüzde 14 yükseliş yaşandığını açıklayan RBR, küresel ölçekte 310 milyar adet işlem sayısına ulaşıldığını da belirtti.

2016 yılında kullanılan kart miktarının sadece yüzde 8 oranında arttığını gözler önüne seren RBR, kartların ortalama kullanım sayısının arttığını vurguladı. Kartla ödeme sektöründe ciddi bir yükseliş trendi yakalandığını açıklayan araştırma firması RBR, en çok Doğu Avrupa bölgesinde artış yaşandığını da raporuna ekledi.

Kartla ödeme konusunda sektörün şahlanmasını sağlayan ülkelerin başında Fransa ve Birleşik Krallık’ın geldiğini söyleyen rapor, bu sonucun oluşmasında önemli rol oynayan konuların başında temassız ödeme teknolojilerinin kullanımının artmasının geldiğini açıkladı. Kart ödemelerinin en yoğun olduğu ülkelerde temassız ödeme seçeneklerinin daha bol olduğu da gözden kaçmadı.

RBR tarafından yapılan resmi açıklamada, araştırmanın gerçekleştirildiği tüm bölgelerde kart ödemelerinin, kart sayısının artmasından daha hızlı biçimde arttığı belirtildi. RBR; Ortadoğu ve Afrika (MEA) ve Orta ve Doğu Avrupa’da (CEE) toplam ödemelerin 2016-2022 yılları arasında iki kattan fazla olacağını öngördü.

RBR tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
17 görüntüleme
Video
17 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
16 görüntüleme
Genel
16 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.