Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar adede yaklaşacak

13 Aralık 2017
803 Görüntüleme

Londra merkezli araştırma firması RBR, küresel ölçekteki kartlı ödemelerinin 2022 yılındaki toplam işlem sayısının 500 milyar adet seviyesine ulaşacağını açıkladı.

Kartla yapılan ödemelerinin son yıllardaki yükselişini mercek altına alan araştırma firması, 2022 yılına kadar kart ile ödeme oranında yüzde 56 civarında artış yaşanacağını iddia etti. Yaptıkları araştırma sonunda kart ile ödeme işlemlerinin 2022 yılında 483 milyar adet seviyesine ulaşacağını ifade ettiler.

2016 yılında kartla yapılan ödemelerde, bir önceki seneye kıyasla yüzde 14 yükseliş yaşandığını açıklayan RBR, küresel ölçekte 310 milyar adet işlem sayısına ulaşıldığını da belirtti.

2016 yılında kullanılan kart miktarının sadece yüzde 8 oranında arttığını gözler önüne seren RBR, kartların ortalama kullanım sayısının arttığını vurguladı. Kartla ödeme sektöründe ciddi bir yükseliş trendi yakalandığını açıklayan araştırma firması RBR, en çok Doğu Avrupa bölgesinde artış yaşandığını da raporuna ekledi.

Kartla ödeme konusunda sektörün şahlanmasını sağlayan ülkelerin başında Fransa ve Birleşik Krallık’ın geldiğini söyleyen rapor, bu sonucun oluşmasında önemli rol oynayan konuların başında temassız ödeme teknolojilerinin kullanımının artmasının geldiğini açıkladı. Kart ödemelerinin en yoğun olduğu ülkelerde temassız ödeme seçeneklerinin daha bol olduğu da gözden kaçmadı.

RBR tarafından yapılan resmi açıklamada, araştırmanın gerçekleştirildiği tüm bölgelerde kart ödemelerinin, kart sayısının artmasından daha hızlı biçimde arttığı belirtildi. RBR; Ortadoğu ve Afrika (MEA) ve Orta ve Doğu Avrupa’da (CEE) toplam ödemelerin 2016-2022 yılları arasında iki kattan fazla olacağını öngördü.

RBR tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi
Blockchain
9 görüntüleme
Blockchain
9 görüntüleme

Yabancı yatırımcılar, yerli projeleri değerlendirdi

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Türkiye'de ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi destekleriyle İstanbul'da düzenlenen Badeer İş Dünyası ve Yatırım Fırsatları…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.