Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar adede yaklaşacak

13 Aralık 2017
758 Görüntüleme

Londra merkezli araştırma firması RBR, küresel ölçekteki kartlı ödemelerinin 2022 yılındaki toplam işlem sayısının 500 milyar adet seviyesine ulaşacağını açıkladı.

Kartla yapılan ödemelerinin son yıllardaki yükselişini mercek altına alan araştırma firması, 2022 yılına kadar kart ile ödeme oranında yüzde 56 civarında artış yaşanacağını iddia etti. Yaptıkları araştırma sonunda kart ile ödeme işlemlerinin 2022 yılında 483 milyar adet seviyesine ulaşacağını ifade ettiler.

2016 yılında kartla yapılan ödemelerde, bir önceki seneye kıyasla yüzde 14 yükseliş yaşandığını açıklayan RBR, küresel ölçekte 310 milyar adet işlem sayısına ulaşıldığını da belirtti.

2016 yılında kullanılan kart miktarının sadece yüzde 8 oranında arttığını gözler önüne seren RBR, kartların ortalama kullanım sayısının arttığını vurguladı. Kartla ödeme sektöründe ciddi bir yükseliş trendi yakalandığını açıklayan araştırma firması RBR, en çok Doğu Avrupa bölgesinde artış yaşandığını da raporuna ekledi.

Kartla ödeme konusunda sektörün şahlanmasını sağlayan ülkelerin başında Fransa ve Birleşik Krallık’ın geldiğini söyleyen rapor, bu sonucun oluşmasında önemli rol oynayan konuların başında temassız ödeme teknolojilerinin kullanımının artmasının geldiğini açıkladı. Kart ödemelerinin en yoğun olduğu ülkelerde temassız ödeme seçeneklerinin daha bol olduğu da gözden kaçmadı.

RBR tarafından yapılan resmi açıklamada, araştırmanın gerçekleştirildiği tüm bölgelerde kart ödemelerinin, kart sayısının artmasından daha hızlı biçimde arttığı belirtildi. RBR; Ortadoğu ve Afrika (MEA) ve Orta ve Doğu Avrupa’da (CEE) toplam ödemelerin 2016-2022 yılları arasında iki kattan fazla olacağını öngördü.

RBR tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı
FinTech
89 görüntüleme
FinTech
89 görüntüleme

Accenture FinTech İnovasyon Laboratuvarı başvuruları açıldı

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Accenture, New York'ta açtığı FinTech İnovasyon Laboratuvarı'nın 12 haftalık programı için başvuruları almaya başladı. New York City İş Birliği Fonu…

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti
Bankacılık
83 görüntüleme
Bankacılık
83 görüntüleme

Azimo’dan KOBİ’ler için ödeme hizmeti

Erhan Kahraman - 21 Ekim 2018

Dijital para transfer servisi Azimo, İngiltere ve Avrupa'daki KOBİ'lerin 189 ülkedeki ticari ödeme ve yatırımlarında kullanabilecekleri Azimo Business hizmetini devreye…

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu
Bankacılık
109 görüntüleme
Bankacılık
109 görüntüleme

ABD’nin borsa otoritesi SEC, FinTech portali kurdu

Erhan Kahraman - 20 Ekim 2018

Özel sektör ile FinTech, Blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojiler üzerine doğrudan iletişim kurmak isteyen ABD Menkul Kıymetler…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.