Rapor: Kart ödemeleri 2022 yılında 500 milyar adede yaklaşacak

13 Aralık 2017
913 Görüntüleme

Londra merkezli araştırma firması RBR, küresel ölçekteki kartlı ödemelerinin 2022 yılındaki toplam işlem sayısının 500 milyar adet seviyesine ulaşacağını açıkladı.

Kartla yapılan ödemelerinin son yıllardaki yükselişini mercek altına alan araştırma firması, 2022 yılına kadar kart ile ödeme oranında yüzde 56 civarında artış yaşanacağını iddia etti. Yaptıkları araştırma sonunda kart ile ödeme işlemlerinin 2022 yılında 483 milyar adet seviyesine ulaşacağını ifade ettiler.

2016 yılında kartla yapılan ödemelerde, bir önceki seneye kıyasla yüzde 14 yükseliş yaşandığını açıklayan RBR, küresel ölçekte 310 milyar adet işlem sayısına ulaşıldığını da belirtti.

2016 yılında kullanılan kart miktarının sadece yüzde 8 oranında arttığını gözler önüne seren RBR, kartların ortalama kullanım sayısının arttığını vurguladı. Kartla ödeme sektöründe ciddi bir yükseliş trendi yakalandığını açıklayan araştırma firması RBR, en çok Doğu Avrupa bölgesinde artış yaşandığını da raporuna ekledi.

Kartla ödeme konusunda sektörün şahlanmasını sağlayan ülkelerin başında Fransa ve Birleşik Krallık’ın geldiğini söyleyen rapor, bu sonucun oluşmasında önemli rol oynayan konuların başında temassız ödeme teknolojilerinin kullanımının artmasının geldiğini açıkladı. Kart ödemelerinin en yoğun olduğu ülkelerde temassız ödeme seçeneklerinin daha bol olduğu da gözden kaçmadı.

RBR tarafından yapılan resmi açıklamada, araştırmanın gerçekleştirildiği tüm bölgelerde kart ödemelerinin, kart sayısının artmasından daha hızlı biçimde arttığı belirtildi. RBR; Ortadoğu ve Afrika (MEA) ve Orta ve Doğu Avrupa’da (CEE) toplam ödemelerin 2016-2022 yılları arasında iki kattan fazla olacağını öngördü.

RBR tarafından hazırlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.