Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan merkez bankaları, iki ülke arasındaki sınır ötesi ödeme işlemlerinde kullanılmak üzere yeni bir kripto para birimi için pilot uygulamaya geçti.

Arap yarımadasının ticaret ve finans konusunda en güçlü ülkelerinden olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, kripto para teknolojisine sıcak bakan iki isim olarak dikkat çekiyor. Daha önce Blockchain ile ilgili olumlu yaklaşımları gözlenen iki ülkenin, halihazırda kullanılmakta olan kripto para birimlerine karşı net bir tavırları olmasa da kendi oluşturacakları para birimi ile ödeme işlemlerini yapmaya sıcak bakıyorlar.

İki ülke arasında yapılan ön protokolün ardından, sınır ötesi ödeme işlemlerinde kullanılmak üzere kendi geliştirecekleri kripto para biriminin pilot uygulaması başlatıldı. Test aşamasında olan proje ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında gerçekleşecek sınır ötesi ödemelerde kendi geliştirecekleri ve henüz ismi belli olmayan bir kripto para birimi kullanılacak.

Coindesk sitesinde yer alan haberde, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası Başkanı Mübarek Rashid el-Mansouri’nin, Arab Monetary Fund (AMF – Arap Para Fonu) toplantısında yaptığı açıklamalara yer verildi. Merkez bankaları arasında geliştirilecek bir kripto para biriminin sınır ötesi ödemelerde kullanılmasına sıcak baktıklarını belirten Mansouri, Suudi Arabistan ile Blockchain altyapısını kullanan bir ödeme sisteminin altyapısını oluşturmak için el sıkıştıklarını müjdeledi. Geliştirmekte oldukları projeyi, “merkez bankaları arasında zaten yapılmakta olan işlemlerin dijitalleştirilmesi” olarak açıklayan Mansouri, Suudi Arabistan merkez bankasının da olumlu tutumunun ardından testlere başladıklarını belirtti.