Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı

16 Ocak 2018
470 Görüntüleme

Mobil ödeme alanını yakından takip edenler, bu alanda Çin’in açık ara lider olduğunun farkındadır. Ancak bu liderlik sanıldığı kadar sağlam olmayabilir.

Kasım 2016. Hindistan hükümetinin nakit kullanımını azaltma adına önemli bir kararı yürürlüğe geçirdiği dönem. Bu tarihte 500 ve 1000 rupi’lik (yaklaşık 60 TL) banknotları yasaklamak gibi ‘çarpıcı’ bir adım atan Hindistan bu kararını kara parayla mücadele ve sahte banknotlardan oluşan zararı ortadan kaldırma gibi gerekçelerle sunmuştu. Konunun ‘nakitsiz ekonomi’ tarafı ise pek gündeme gelmemişti.

Ancak Hindistan Merkez Bankası’nın geçen yıl içinde yaptığı bir araştırma, bu hamlenin kara parayla mücadele konusunda yeterince başarılı olamadığını ortaya koydu. Bununla birlikte yaygın kullanılan iki banknotun yasaklanması insanları dijitale yöneltme konusunda son derece etkili oldu.

Araştırma şirketi eMarketer tarafından yayınlanan bir çalışma mevcut durumu net bir şekilde ortaya koymakta. Bu araştırma, Hindistan’ın dünyanın en hızlı büyüyen “proximity mobile payment” pazarı olduğunu bizlere gösteriyor. Satış noktalarında mobil cihazlarla ödeme yapma olarak da niteleyebileceğimiz bu alan, doğal olarak mobil ödeme kullanıcılarını ve hacmini yükseltiyor.

Kasım 2016’daki kararın ardından o dönem 32 milyon olduğu belirtilen mobil ödeme kullanıcıları, 2017 tamamlandığında 56,2 milyona yükselmiş. Bununla birlikte artışın hız kesmekle birlikte devam edeceğini de söylemek mümkün. 2018 sonunda yaklaşık 78 milyona, yani ülkedeki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 30’una ulaşması öngörülüyor. 100 milyon barajının ise 2020’de aşılması bekleniyor.

Bu değerler Hindistan’ın toplamda Çin’i geçmesi için yeterli olmayabilir. Ancak Hindistan bir süre daha en hızlı büyüyen unvanını elinde bulunduracak ve nakitsiz ekonomi uygulamalarında örnek ülke olarak gösterilmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı
Haber
7 görüntüleme
Haber
7 görüntüleme

Mastercard “açık bankacılık merkezi” için FinTech girişimi ile anlaştı

yazar05 - 19 Şubat 2019

Visa ve JPMorgan'ın olduğu gibi Mastercard'da yeni finansal teknolojiler geliştirmenin peşinde. Ödeme dünyasının devi 'açık bankacılık merkezi için FinTech girişimiyle…

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Video Röportaj: Emre Sayın, Fcase Kurucu Ortağı

Ahmet Usta - 18 Şubat 2019

Finovate Europe 2019'a katılan Fcase'i ziyaret ederek şirketin kurucu ortağı Emre Sayın ile şirketlerini ve çözüm sundukları konuları konuştuk. https://youtu.be/jKkSXl8UOsI

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak
Genel
15 görüntüleme
Genel
15 görüntüleme

Oracle Blockchain Platformu sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıracak

yazar05 - 18 Şubat 2019

Çekya merkezli FinTech girişimi SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu kullanarak ödeme endüstrisini değiştirmeyi hedefliyor. SDK.finance, Oracle Blockchain Platformu'nu bankalar ve finans…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.