Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı

16 Ocak 2018
403 Görüntüleme

Mobil ödeme alanını yakından takip edenler, bu alanda Çin’in açık ara lider olduğunun farkındadır. Ancak bu liderlik sanıldığı kadar sağlam olmayabilir.

Kasım 2016. Hindistan hükümetinin nakit kullanımını azaltma adına önemli bir kararı yürürlüğe geçirdiği dönem. Bu tarihte 500 ve 1000 rupi’lik (yaklaşık 60 TL) banknotları yasaklamak gibi ‘çarpıcı’ bir adım atan Hindistan bu kararını kara parayla mücadele ve sahte banknotlardan oluşan zararı ortadan kaldırma gibi gerekçelerle sunmuştu. Konunun ‘nakitsiz ekonomi’ tarafı ise pek gündeme gelmemişti.

Ancak Hindistan Merkez Bankası’nın geçen yıl içinde yaptığı bir araştırma, bu hamlenin kara parayla mücadele konusunda yeterince başarılı olamadığını ortaya koydu. Bununla birlikte yaygın kullanılan iki banknotun yasaklanması insanları dijitale yöneltme konusunda son derece etkili oldu.

Araştırma şirketi eMarketer tarafından yayınlanan bir çalışma mevcut durumu net bir şekilde ortaya koymakta. Bu araştırma, Hindistan’ın dünyanın en hızlı büyüyen “proximity mobile payment” pazarı olduğunu bizlere gösteriyor. Satış noktalarında mobil cihazlarla ödeme yapma olarak da niteleyebileceğimiz bu alan, doğal olarak mobil ödeme kullanıcılarını ve hacmini yükseltiyor.

Kasım 2016’daki kararın ardından o dönem 32 milyon olduğu belirtilen mobil ödeme kullanıcıları, 2017 tamamlandığında 56,2 milyona yükselmiş. Bununla birlikte artışın hız kesmekle birlikte devam edeceğini de söylemek mümkün. 2018 sonunda yaklaşık 78 milyona, yani ülkedeki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 30’una ulaşması öngörülüyor. 100 milyon barajının ise 2020’de aşılması bekleniyor.

Bu değerler Hindistan’ın toplamda Çin’i geçmesi için yeterli olmayabilir. Ancak Hindistan bir süre daha en hızlı büyüyen unvanını elinde bulunduracak ve nakitsiz ekonomi uygulamalarında örnek ülke olarak gösterilmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir
Genel
37 görüntüleme
Genel
37 görüntüleme

Facebook ve Google yeni bankanız olabilir

yazar05 - 22 Ekim 2018

Büyük teknoloji şirketleri, bankalara bakış açısını değiştirerek bilinen bankacılık sürecini tamamen değiştirebilirler mi? Henüz bu sorunun cevabı bilinmesi bile ödemeler…

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı
Röportaj
49 görüntüleme
Röportaj
49 görüntüleme

Video Röportaj: Denis Duliçi – Akaunting Kurucu Ortağı

yazar05 - 22 Ekim 2018

Lonca Mezuniyet Gününde bir FinTech girişimi olarak sunduğu çözümlerle dikkat çeken Akaunting'in kurucu ortağı Denis Duliçi ile Akaunting'i ve Türkiye'deki…

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor
FinTech
44 görüntüleme
FinTech
44 görüntüleme

AXA yeni fon yapılanmasıyla FinTech’e yöneliyor

Erhan Kahraman - 22 Ekim 2018

AXA Investment Managers, Framlington Finansal fonunu FinTech odaklı yatırımlar yapacak şekilde yeniden organize ediyor. Otuz yıla yakın geçmişi bulunan 55…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.