Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı

16 Ocak 2018
431 Görüntüleme

Mobil ödeme alanını yakından takip edenler, bu alanda Çin’in açık ara lider olduğunun farkındadır. Ancak bu liderlik sanıldığı kadar sağlam olmayabilir.

Kasım 2016. Hindistan hükümetinin nakit kullanımını azaltma adına önemli bir kararı yürürlüğe geçirdiği dönem. Bu tarihte 500 ve 1000 rupi’lik (yaklaşık 60 TL) banknotları yasaklamak gibi ‘çarpıcı’ bir adım atan Hindistan bu kararını kara parayla mücadele ve sahte banknotlardan oluşan zararı ortadan kaldırma gibi gerekçelerle sunmuştu. Konunun ‘nakitsiz ekonomi’ tarafı ise pek gündeme gelmemişti.

Ancak Hindistan Merkez Bankası’nın geçen yıl içinde yaptığı bir araştırma, bu hamlenin kara parayla mücadele konusunda yeterince başarılı olamadığını ortaya koydu. Bununla birlikte yaygın kullanılan iki banknotun yasaklanması insanları dijitale yöneltme konusunda son derece etkili oldu.

Araştırma şirketi eMarketer tarafından yayınlanan bir çalışma mevcut durumu net bir şekilde ortaya koymakta. Bu araştırma, Hindistan’ın dünyanın en hızlı büyüyen “proximity mobile payment” pazarı olduğunu bizlere gösteriyor. Satış noktalarında mobil cihazlarla ödeme yapma olarak da niteleyebileceğimiz bu alan, doğal olarak mobil ödeme kullanıcılarını ve hacmini yükseltiyor.

Kasım 2016’daki kararın ardından o dönem 32 milyon olduğu belirtilen mobil ödeme kullanıcıları, 2017 tamamlandığında 56,2 milyona yükselmiş. Bununla birlikte artışın hız kesmekle birlikte devam edeceğini de söylemek mümkün. 2018 sonunda yaklaşık 78 milyona, yani ülkedeki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 30’una ulaşması öngörülüyor. 100 milyon barajının ise 2020’de aşılması bekleniyor.

Bu değerler Hindistan’ın toplamda Çin’i geçmesi için yeterli olmayabilir. Ancak Hindistan bir süre daha en hızlı büyüyen unvanını elinde bulunduracak ve nakitsiz ekonomi uygulamalarında örnek ülke olarak gösterilmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
10 görüntüleme
Bitcoin
10 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Ontario, FinTech Danışma Komitesi için yeni adaylar arıyor

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

Ontario Menkul Değerler Komisyonu (OSC), FinTech Danışma Komitesi'ne (FAC) üyelik başvurusunda bulunacak yeni adaylar arıyor. Üyelik sürecinin bir parçası olarak,…

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

Elavon’dan Gürcistan’a FinTech yatırımı

Erhan Kahraman - 12 Aralık 2018

U.S. Bancorp'un yan kuruluşu olan Küresel bir ödeme şirketi Elavon, finans ve ödeme teknolojileri genelinde yenilikleri daha da hızlandırmak için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.