Hindistan mobil ödeme artışında dünyanın en hızlısı

16 Ocak 2018
520 Görüntüleme

Mobil ödeme alanını yakından takip edenler, bu alanda Çin’in açık ara lider olduğunun farkındadır. Ancak bu liderlik sanıldığı kadar sağlam olmayabilir.

Kasım 2016. Hindistan hükümetinin nakit kullanımını azaltma adına önemli bir kararı yürürlüğe geçirdiği dönem. Bu tarihte 500 ve 1000 rupi’lik (yaklaşık 60 TL) banknotları yasaklamak gibi ‘çarpıcı’ bir adım atan Hindistan bu kararını kara parayla mücadele ve sahte banknotlardan oluşan zararı ortadan kaldırma gibi gerekçelerle sunmuştu. Konunun ‘nakitsiz ekonomi’ tarafı ise pek gündeme gelmemişti.

Ancak Hindistan Merkez Bankası’nın geçen yıl içinde yaptığı bir araştırma, bu hamlenin kara parayla mücadele konusunda yeterince başarılı olamadığını ortaya koydu. Bununla birlikte yaygın kullanılan iki banknotun yasaklanması insanları dijitale yöneltme konusunda son derece etkili oldu.

Araştırma şirketi eMarketer tarafından yayınlanan bir çalışma mevcut durumu net bir şekilde ortaya koymakta. Bu araştırma, Hindistan’ın dünyanın en hızlı büyüyen “proximity mobile payment” pazarı olduğunu bizlere gösteriyor. Satış noktalarında mobil cihazlarla ödeme yapma olarak da niteleyebileceğimiz bu alan, doğal olarak mobil ödeme kullanıcılarını ve hacmini yükseltiyor.

Kasım 2016’daki kararın ardından o dönem 32 milyon olduğu belirtilen mobil ödeme kullanıcıları, 2017 tamamlandığında 56,2 milyona yükselmiş. Bununla birlikte artışın hız kesmekle birlikte devam edeceğini de söylemek mümkün. 2018 sonunda yaklaşık 78 milyona, yani ülkedeki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 30’una ulaşması öngörülüyor. 100 milyon barajının ise 2020’de aşılması bekleniyor.

Bu değerler Hindistan’ın toplamda Çin’i geçmesi için yeterli olmayabilir. Ancak Hindistan bir süre daha en hızlı büyüyen unvanını elinde bulunduracak ve nakitsiz ekonomi uygulamalarında örnek ülke olarak gösterilmeye devam edecek gibi görünüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Allied Wallet Hong Kong merkezli Epayment’ı satın aldı

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

196 ülkede ödeme çözümleri sunan küresel FinTech şirketi Allied Wallet, Hong Kong'un en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Epayment'ı satın…

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Myanmar Merkez Bankası’ndan QR kod hamlesi

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Myanmar Merkez Bankası ülkede QR kod yöntemiyle ödemelerin yapılmasını yakında onaylayacak. Böylelikle mobil cihazlarla kolay bir şekilde ödemeler gerçekleştirilebilecek. Şanghay…

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Paytm tüccarlar için yönlendirici motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 17 Haziran 2019

Hindistan merkezli ödeme firması Paytm, tüccarların daha yüksek ödeme başarı oranı elde etmesini sağlayacak yapay zeka destekli yönlendirici motorunu piyasaya…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.