Huawei ve China UnionPay işbirliği ile memleketlerinin ötesine uzanarak Apple Pay ve Samsung Pay gibi rakiplere karşı pazarda daha fazla pay almayı hedefliyorlar.

Çinli tüketicilerin giderek daha yoğun şekilde Çin dışında harcama yapması ve ülkelerinde alışık oldukları şekilde ödemeler için akıllı telefonlarını kullanmaya olan istekleri ülkedeki çözümlerin gözlerini yurt dışına dikmesini sağladı.

Daha önce AliPay ve WeChat pek çok farklı ülkede yaptıkları yerel anlaşmalar ile Çinli tüketicilerin kendi mobil cüzdanlarını bu ülkelerde de kullanmalarını mümkün kıldı ve bu çabalarına devam ediyorlar.

Çin’deki önemli ödeme çözümü şirketi UnionPay geçen hafta yaptığı bir açıklamada yurtdışı hizmetlerini Rusya ve diğer pazarlarda başlatılacağını belirtmişti. Bu amaç için şirket Huawei ile işbirliğine gitti.

Payments Cards and Mobile’ın yayınladığı habere göre UnionPay International’ın başkan yardımcılarından Wang Lixin: “Çinli iki şirket arasında kurulan kazan-kazan işbirliği, Çin’in küresel mobil ödemeler alanında sahip olduğu etkiyi arttırmak için el ele tutuşmaktır” dedi.

Dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olan Huawei ödeme servisi Huawei Pay ile Huawei telefonların kullanılarak mağaza içi ödeme yapılmasını mümkün kılıyor. Güvenli ödemeler için biyometri ve NFC teknolojisini kullanan şirketin UnionPay ile işbirliği aslında 2016 yılında e-cüzdan hizmetinde birlikte çalışmak için bir ortaklık kurduğu döneme uzanıyor.

Rusya’da faaliyet gösteren UnionPay, Huawei Pay da dahil olmak üzere Quickpass ödeme çözümlerini kabul edebilen 400.000 POS terminaline sahip. Yani iki şirketin küresel arenaya açılma isteği şimdiden güçlü bir zemine sahip.

Danışmanlık firması McKinsey & Company’ye göre Çinde geçen yıl ABD’den 11 kat fazla mobil ödeme gerçekleşti. Zion Market Research’ın bir arşatırmasına göre küresel mobil cüzdan piyasası 2016 yılında 594 milyar dolar değerindeydi ve 2022 yılına kadar bu rakamın 3,14 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.