FinTech’i resmen aktif olarak destekleyen ülkelerin attığı adımlar diğerleri için de bir yol haritası olma niteliği taşıyor. Peki FinTech stratejisi hazırlamak isteyen ülkeler nasıl hareket etmeli?

“Kanada FinTech tsunamisi için hazırlanıyor”. Kanada’daki Western University bünyesindeki Ivey Business School’da Finans Grubu profesörü ve aynı zamanda Scotiabank Dijital Bankacılık Laboratuvarı’nın eş başkanı olan Michael R. King, Ivey Business Journal’da yayınlanan makalesinde bu başlığı atmış. İlk etapta Kanada’nın zaten güçlü FinTech adımlarını düşünerek ülkenin buna hazır olduğu düşünülse de King’in makalesi detaylara inmesi ve bu yolculuğa çıkacak diğer ülkelere örnek olması açısından önemli.

Şubat 2016’da Avustralya Başbakanı’nın, ülkesinin Asya’da önde gelen bir FinTech oyuncusu olmak için özel bir kurul oluşturduğunu belirterek yazısına başlayan King, bu kurulda bankalar, girişim sermayesi şirketleri ile FinTech şirketlerini temsil eden 13 üyenin bulunduğunu belirtiyor. Bunu takiben ülkenin Mart 2016’da bir FinTech stratejisi yayınladığını kaydeden King, aynı yılın sonunda ülkedeki regülatör kurumun bir yenilik merkezini devreye alarak Avrupa, Singapur ve ABD’deki ilgili kurumlarla işbirliği çalışmaları başlattığını dile getiriyor.

King’in makalesine Avustralya örneğiyle başlamasının önemli bir sebebi var: Ülke, Kanada ile nüfus ve finansal yapı konularında benzerlik sergiliyor. Avustralya dışında İngiltere, Hong Kong ve Singapur’un da benzer strateji belgeleri yayımladığını ifade eden King, Kanada’nın sektörel liderlik ve strateji belgesi konusunda eksik kaldığına vurgu yapıyor. Kanada’nın gelişmiş finansal hizmetler sektörüne sahip olduğunu, eğitimli iş gücü ve yetenekli girişimcileri ile FinTech tsunamisine hazır bir görüntü sunduğunu kaydeden King, buna karşın ülkenin İngiltere ve Singapur gibi ülkelerin gerisinde kaldığına dikkat çekiyor.

Toronto ve Montreal’deki çalışmalar gibi yerel girişimlerin olumlu olmakla birlikte yeterli olmadığını kaydeden King, Avustralya’nın örnek alınabileceğini kaydediyor. Peki Kanada ne yapmalı? Bu noktada tekrar Avustralya örneğine dönen Profesör King, Avustralya’nın geçtiği aşamalar sırasında bağımsız bir kuruluşa FinTech odaklı eleştirel bir rapor hazırlattığına da dikkat çekiyor.

Ülke yönetimleri FinTech stratejisi belirlerken neler yapmalı?

Makalesinde Avustralya’nın attığı adımları listeleyen Michael R. King, 2016 tarihli “Australian Government, Backing Australian FinTech” raporundan dikkat çeken başlıkları ise şu şekilde aktarıyor:

FinTech Danışma Grubu kurun: Avustralya Hükümeti, doğrudan ilgili bakanlıklara tavsiyelerde bulunacak bir danışma grubu kurdu.

Yenilikçiliği destekleyin: Hükümet, yeni açılan işletmeler için finansman sağlamak amacıyla Ulusal Yenilik ve Bilim Gündemi Programı’nı başlattı. Yine hükümet tarafından hükümete tavsiyelerde bulunmakla yükümlü olan yeni bir bağımsız yasal kurul oluşturdu. Bununla birlikte beş yıl boyunca 36 milyon Avustralya Doları yatırım yaparak Küresel Yenilik Stratejisi ve ülke dışında beş farklı “iniş alanı” (San Fransisco, Şangay, Tel Aviv) kurdu.

Finansman ve vergi teşvikleri: Avustralya, yeni girişimlere erken dönem yatırımları için vergi teşvikleri getirdi. Bu teşvikler, yatırımcı başına yılda 20 bin Avustralya Doları olarak belirlendi. Yüzde 20’lik kısım hibe olarak verilirken, 12 aylık dönemde yapılan yatırımlar için 10 yılı bulan gelir vergisi muafiyeti sağlandı.

Yetenekli iş gücünü çekin: Avustralya, gelecekteki iş gücünü STEM becerileri ile donatmak için 112 milyon Avustralya Doları ayırdı. Bununla birlikte yeni bir “Girişimci Vizesi” de kullanıma açıldı.

Kuluçka merkezlerini destekleyin: Kuluçka merkezlerini desteklemek için 8 milyon Avustralya Doları değerinde bir bütçe ayrıldı.

İflas/tasfiye sürecini iyileştirin: İflas süreçleri üç yıldan bir yıla indirildi. Yöneticilerin kişisel sorumlulukları hakkında yeni düzenlemeler getirildi.

FinTech ihracatını teşvik edin: Avustralya, bölge ülkeleriyle işbirliğine giderek bazı engelleyici kurallarda değişikliğe gitti. Bununla birlikte Asya Bölgesi Fonu Pasaportu geliştirmek için çalışmalara başlandı. Ülkedeki menkul kıymetleri düzenleyen kamu kurumu İngiltere ve Singapur ile resmi işbirliği anlaşmaları imzaladı.

Veri erişilebilirliği sağlayın: Hassas olmayan hükümet verileri açık ve ücretsiz hale getirildi.

Siber güvenliği geliştirin: Avustralya, ülkedeki siber güvenlik sektörünü büyütmek ve güçlendirmek için 30 milyon Avustralya Doları değerinde bir bütçe ayırdı. Bu bütçe, sektör tarafından yönlendirilen Siber Güvenlik Büyüme Merkezi kurulumu ve işletimi için ayrıldı.

Menkul kıymet pazarını düzenleyin: Türkiye’deki SPK’nın muadili olan kurum tarafından bir “sanal alan” oluşturuldu. Bunu güçlendirecek şekilde bir İnovasyon Merkezi kuruldu.

Teknolojik tarafsızlık ilkesini kabul edin: Ülke, resmi olarak teknoloji açısından tarafsız olduğunu ilan etti. Bu yaklaşımın gelecekteki mevzuat değişikliklerinde de yerini koruyacağı açıklandı.

Kamu kurumlarının FinTech kullanıcısı olmasını sağlayın: Ülkedeki kamu kurumlarının tedarik ve hizmet talepleri için FinTech’in nasıl kullanılabileceğini araştırın. Hükümet, resmi olarak bu tip alımları destekleme kararı aldı.

Profesör Michael R. King’in makalesinin orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.