Dijital bankalar 2018’e hızlı girdi

14 Mart 2018
865 Görüntüleme

Güçbirliği kavram FinTech’ler için bu yıl daha anlamlı olmalı. 2018, kıtanın farklı ülkelerinden işbirliği örnekleriyle başladı. Elbette, hızlanarak büyüyen örnekler de mevcut.

Sektör bağımsız olarak her alandaki yeni girişimler bir süre sonra ‘geleneksel’ şirketler tarafından satın alınma ya da ortaklık haberleriyle anılır. FinTech’ler için de bu durum geçerliliğini koruyor. Ancak bir farkla. Yeni girişimler, belirli bir ölçeğe ulaşmalarını takiben kendi aralarında da birleşme ve işbirliği çalışmaları yürütüyor. Bu örneklerin ‘rekaberlik’ kavramını tekrar gündeme taşıdığını da eklemeliyiz.

2018’in bu alanda verimli başladığını söylemek mümkün. Holland Fintech’te konuyla ilgili bir makale yayınlayan Grace Appleford, yılın ilk döneminde öne çıkan örnekleri şu şekilde listeliyor:

Starling Bank: Londra şirket 13 Şubat tarihinde dört FinTech girişimiyle işbirliği yaptığını duyurdu. Bir mobil banka olarak faaliyet gösteren Starling, Habito ile konut kredisi, PensionBee ile emeklilik ve yatırım tavsiyesi ve yönetimi için Wealthsimple. Şirket ayrıca AXA’nın bir alt markası olan Kasko ile de seyahat sigortası hizmeti sunuyor. Bu işbirlikleri, Starling’i standart mobil banka hizmetleri sunan bir yapıdan kapsamlı bir finansal hizmet sunucusuna dönüştürüyor. Şirket son olarak FinTech geliştiricileri için platform sunan TrueLayer ile entegrasyon sağladı ve firmaların yeni finansal hizmetler oluşturmak için ihtiyaç duyduğu banka verilerine API’ler aracılığıyla erişebilmesine olanak tanıdı.

Tandem: Yeterli finansmanı bulamadığı için ‘lisansını kaybeden ilk dijital banka’ gibi kötü bir unvana sahip olan Tandem, Mart 2017’deki bu kaybın ardından ağustos ayında yine İngiltere’de faaliyet gösteren Harrods Bank’ı satın alarak tekrar atağa kalkmıştı. Etkileri 2018’le birlikte daha çok hissedilen bu satın alma sonrası şirket geçen ay yurtdışı harcamalarda para iadesi ve ücret talep etmeyen bir kredi kartını duyurdu. Tandem’in yılın geri kalanında da atağı sürdüreceğini öngörebiliriz. Şirket, bu haberi hazırladığımız sıralarda kişisel finans uygulaması Pariti’yi satın aldığını açıkladı.

N26: Almanya’nın önde gelen dijital bankaları arasında bulunan N26 ise Tandem gibi arada tökezlemek yerine emin adımlarla yoluna devam ediyor. Avrupa genelinde geçerli bankacılık lisansına sahip ilk dijital banka olma hedefine sahip olan N26’nın halen 17 ülkede 500 binden fazla müşterisi ve 55 milyon doların üzerinde sermayesi var.

Revolut: Tandem ve Starling’in en büyük rakiplerinden olan Revolut, 2018’e en hızlı başlayanlardan biri. Şirket, rakipleri kuruldukları günden bu yana zarar açıklarken başabaş noktasına ulaşan ilk dijital banka oldu.

Riyad Bank: Appleford, makalesinde Avrupa dışından bir örneğe de yer vermiş: Riyad Bank. Suudi Arabistan’ın ve Orta Doğu’nun en büyük finans kurumlarından biri olan banka, 2018’le birlikte giyilebilir teknoloji ürünlerini bir finansal enstrüman haline getirmeye hazırlanıyor. Yapılan çalışmalara göre banka tarafından müşterilerine verilecek bileklikler, kredi hesaplarının borçlandırılmasıyla bağlantılı olacak. Yunanistan Ulusal Bankası, yine Avrupa’dan ABN Ambro ve Barclaycard, Avustralya’dan Westpac ve Bank West giyilebilir teknolojiyi finansla birleştirmek için çalışan diğer kurumlar.

Grace Appleford, yazısında ayrıca Amazon’un banka olma olasılığını da masaya yatırıyor. Bu konuda pek çok spekülasyon olduğunu kaydeden Appleford, Amazon’un ABD’nin en büyük üç perakende bankasından biri haline gelebileceğine değiniyor. Benzer bir senaryoyu “Yeni kuşak TechFin’e hazır” başlıklı yazımızda detaylarıyla bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık
Bankacılık
5 görüntüleme
Bankacılık
5 görüntüleme

Cesur Yeni Bankacılık Dünyası: Platform olarak Bankacılık

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı
Basın Bülteni
11 görüntüleme
Basın Bülteni
11 görüntüleme

Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

KPMG Fintech ve H2 Ventures işbirliği ile bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek Fintech 100 Ödülleri için başvurular başladı Uluslararası danışmanlık, denetim…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.