Fransa’nın maliye bakanı Bruno Le Maire, ülkeyi öncü bir ICO merkezi haline getirmek için yasal bir çerçeve oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

Fransız haber sitesi Numerama’da yayınlanan habere göre Le Maire, eski merkez bankası yöneticisi Jean-Pierre Landau’ya, kripto para birimleriyle ilgili bir yasal çerçeve tasarası hazırlama önerisi sunduğunu ifade etti. Bu çerçevede; “Fransa, ICO sunan şirketler için bir yasal çerçeve sunarak, büyük bir finans merkezi olma yolunda önemli bir adım atabilir” ifadelerini kullandı.

Landau, “Monsieur Bitcoin” adı verilen takma isme sahip ve geçtiğimiz ay Fransa’da kripto-para biriminde kendisine bir yer edindi. Bu birim ülkede kripto paraların ve bunlara bağlı süreçlerin resmi düzenlemeleri ile alakalı çalışma yapmakla yükümlü.

Le Maire, birkaç hafta içinde hükümete sunulacak bir eylem planı ile Fransa finansal pazar düzenleyicisinin (Autorité des marches financiers – AMF) ICO yapacak şirketlere yetkilendirme sunması için öneride bulunacaklarını belirtti. Bu çerçevedenin ana hedefi ise öncelikle yatırımcıları korumak ve bu çerçevede düzenlenmiş bir ICO pazarı yaratmak.

Bakan, bu blockchain teknolojisinin ülkede girişimler için daha önce görülmemiş fırsatlar sunacağını belirterek, girişimlerin bu çerçevede Token çıkararak kaynak toplayabileceklerini belirtti.

Fransa, G20 zivesinde Almanya ile birlikte kripto para birimlerinin değerlendirilmesi çağrısında bulunmuştu. Zirvede Le Maire, kripto paranın ve blockchain teknolojisinin önemini vurgulamıştı.

Yapılan açıklamara göre ülkede Temmuz ayına kadar bazı düzenlemeler tamamlanmış olacak.