Fransa, ICO süreçlerini düzenleme planı yapıyor

26 Mart 2018
295 Görüntüleme

Fransa’nın maliye bakanı Bruno Le Maire, ülkeyi öncü bir ICO merkezi haline getirmek için yasal bir çerçeve oluşturmayı planladıklarını açıkladı.

Fransız haber sitesi Numerama’da yayınlanan habere göre Le Maire, eski merkez bankası yöneticisi Jean-Pierre Landau’ya, kripto para birimleriyle ilgili bir yasal çerçeve tasarası hazırlama önerisi sunduğunu ifade etti. Bu çerçevede; “Fransa, ICO sunan şirketler için bir yasal çerçeve sunarak, büyük bir finans merkezi olma yolunda önemli bir adım atabilir” ifadelerini kullandı.

Landau, “Monsieur Bitcoin” adı verilen takma isme sahip ve geçtiğimiz ay Fransa’da kripto-para biriminde kendisine bir yer edindi. Bu birim ülkede kripto paraların ve bunlara bağlı süreçlerin resmi düzenlemeleri ile alakalı çalışma yapmakla yükümlü.

Le Maire, birkaç hafta içinde hükümete sunulacak bir eylem planı ile Fransa finansal pazar düzenleyicisinin (Autorité des marches financiers – AMF) ICO yapacak şirketlere yetkilendirme sunması için öneride bulunacaklarını belirtti. Bu çerçevedenin ana hedefi ise öncelikle yatırımcıları korumak ve bu çerçevede düzenlenmiş bir ICO pazarı yaratmak.

Bakan, bu blockchain teknolojisinin ülkede girişimler için daha önce görülmemiş fırsatlar sunacağını belirterek, girişimlerin bu çerçevede Token çıkararak kaynak toplayabileceklerini belirtti.

Fransa, G20 zivesinde Almanya ile birlikte kripto para birimlerinin değerlendirilmesi çağrısında bulunmuştu. Zirvede Le Maire, kripto paranın ve blockchain teknolojisinin önemini vurgulamıştı.

Yapılan açıklamara göre ülkede Temmuz ayına kadar bazı düzenlemeler tamamlanmış olacak.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
68 görüntüleme
Genel
68 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.