Puan ya da mil biriktirerek katalogdan hediye seçme dönemi sona eriyor. Yapay zekanın bir bankanın sadakat programına dahil olarak müşteriler için hediye önerme devri başlıyor.

Müşterilerinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Onlar için yeni ürün ve çözümler sunmak elbette işinizin bir parçası. Bununla birlikte sadakat programları dahilinde biriken puanlar karşılığında hediye veya indirim seçmek de müşteri ilişkileri departmanınızın üstesinden gelmesi gereken konular arasında bulunuyor. Ancak devir değişiyor, bir bankanın yapay zekayı sadakat programına dahil edip müşteriler için en uygun hediyeyi seçme ya da önerme devri başlıyor.

American Banker’da konuyla ilgili uzunca bir makale kaleme alan Penny Crosman, “Cash or gift card? (Never mind — our AI already knows)” başlıklı yazısında HSBC’nin başlattığı uygulamanın detaylarını paylaşıyor. Buna göre banka, geçen Ekim ayında 75 bin sadakat programı müşterisinin bir kısmına yapay zeka, bir kısmına ise ilgili personel tarafından hazırlanan ürün ve kategorileri içeren bir e-posta göndermiş. Gönderilen bu mesaj seyahat, ürün, hediye kartları ve nakit olmak üzere dört kategoriyi içeriyor. Bankanın Maritz Motivation Solutions ile gerçekleştirdiği bu çalışmada, yapay zekanın seçtiği kategorilerin olduğu mesajlar yüzde 40 oranında daha fazla açılmış. Daha da önemlisi, yüzde 70’lik bir kesim yine yapay zeka tarafından tavsiye edilen kategoriyi seçmiş.

HSBC yöneticilerinden Marcos Meneguzzi, bu uygulamayı denemekteki amaçlarını, kullanıcıların e-posta hesaplarının her geçen gün karmaşık hale gelmesine bağlıyor. Bu da, yapılan duyuru ve kampanyaların müşteriler tarafından fark edilememesine yol açabiliyor.

Meneguzzi, üzerinde oynayabilecekleri çok fazla değişken olduğunu belirtiyor. “Düşündüğünüzden daha fazla fırsat olduğuna inanıyoruz.” diyen Meneguzzi, yapay zeka motorunun, geleneksel müşteri analizi çözümlerinden daha etkili olabileceğine dikkat çekiyor. Yapay zekanın mevcut çözümlere oranla çok daha veriyi çok daha hızlı bir şekilde işleyebildiğine dikkat çeken Meneguzzi ile yapay zekayı geliştiren Maritz’in yöneticilerinden Jesse Wolfersberger, makine öğrenimini yönteminin hızlı bir şekilde geleneksel yöntemlerin yerine geçeceğini öngörüyor.

Meneguzzi, uygulamanın halen müşterilerin geçmişte hangi filmleri izledikleri, bu filmlerin türleri, aldıkları tavsiyeler gibi konular üzerinde çalıştığını belirtiyor. Amaçlarını ise müşterilerini daha iyi tanımak ve azalan müşteri sadakat oranlarını tekrar yukarı çekmek olarak ifade ediyor.

Yapay zekayı sınırlamak

Penny Crosman, makalesinde, son dönemde ülkemizde de gündeme gelen, Facebook’taki kişisel verilerin Cambridge Analytica aracılığıyla politikacılara pazarlanmasına da değiniyor. Buradan hareketle kişisel verilerin yapay zeka tarafından kullanımının çeşitli sakıncaları olduğunu belirten Crosman, geçmiş alışkanlıkları irdelemenin risklerinden bahsediyor.

Bir perakende mağazasının, genç müşterisinin aldığı eşyalardan hareketle hamile olduğunu öngörüp evine bir kutlama mesajı gönderdiği olaya da değinen Crosman, mağazanın bu durumu kızın babasından da önce fark etmiş olmasının kritikliğine dikkat çekiyor.

HSBC’nin bu tip verileri analize özellikle dahil etmediğini belirten Wolfersberger hastane ve doktor harcamaları gibi sağlık hizmetleriyle ilgili her türlü veriyi kapsam dışı bıraktıklarını belirtiyor. Daha çok toplu taşıma ya da ev eşyası gibi herkesi kapsayan hizmetlerin yapay zeka analizine dahil edildiğini ifade eden Wolfersberger, hamile kız örneğindeki gibi bir örnekle karşılaşmak istediklerinin altını çiziyor.