Amazon Go tarzı marketler Çin için normalleşti

16 Nisan 2018
438 Görüntüleme

Kasiyersiz “Amazon Go” konsepti, geleneksel ABD’li perakendeciler için korkutucu bir durumken benzer uygulamalar şimdiden Çin’de yaygın hale geldi.

Payment Source yayınladığı bir analiz ile Amazon Go tarzı kasiyersiz alışveriş noktalarının Çin’de sıradan bir duruma dönüşmeye başladığına dikkat çekiyor.

BingoBox adındaki kasiyersiz market zinciri, yaklaşık iki yıl içinde Çin’de 30 şehirde 300 noktaya büyümüş durumda. Şirket şu anda Çin’deki diğer şehirlerde ve hatta Çin’in dışında genişlemeyi planlıyor. BingoBox’ta alışveriş yapmak için tüketiciler bir QR kodu tarayarak mağazaya giriş yapıyor. Daha sonra ürünleri seçiyor ve WeChat Pay veya Alipay ile ödeme yaparak çıkıyorlar.

Karşılaştırıldığında, Amazon ilk Go mağazasını Ocak ayında Seattle’da açtı ve bu yıl sonuna kadar zincire altı mağaza daha ekleyecek. Bu rakam BingoBox ile kıyaslandığında çok daha az olsa da, ABD’de tüketicilerin teknolojiyi benimseme hız göz önüne alındığında gelişme daha sonra hızlanarak artabilir.

Çin’de faaliyet gösteren BingoBox uzun süre ülkedeki tek büyük kasasız zincir olarak kalmayabilir. The Telegraph’a göre, Alibaba’nın ardından Çin’in ikinci büyük online perakendecisi olan JD.com, gayrimenkul geliştiricisi China Overseas Land & Investment ile işbirliği içinde yüzlerce kasasız mağazanın açılması için proje yürütüyorlar. Bu mağazalar, kullanıcıları tanımlamak ve izlemek için yüz tanıma teknolojisini kullanacak. JD aynı zamanda ürünleri teslim etmek için sürücüsüz otomobiller kullanacak.

ABD’de farklı yerlerde de kasiyer olmayan mağazalar görülmeye başlandı. Starbucks, Seattle’daki mazğasında konsepti test ediyor.

Avrupa’da, elektronik perakendecisi Satürn’un de kasiyersiz uygulamlar arasında ilk test edenler arasında.

 

Türkiye’de ise geçtiğimiz haftalarda Bankalararası Kart Merkrezi, D&R işbirliği ile Kanyon’da bir demo alanı kurmuş ve kasiyersiz alışveriş deneyimi sunmuştu. Benzer şekilde geçen hafta Migros mağazalarında kasada hızlı ödeme için BKM Express ile bir uygulama devreye alındı. Amazon Go deneyimine çeyrek kala ülkemizdeki kasiyersiz ve alternatif ödeme deneyimlerinin de hızla gelişmesi ülke olarak bu alanda bir atılım yapma şansımızı da artırıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
171 görüntüleme
FinTech
171 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
112 görüntüleme
Bankacılık
112 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
130 görüntüleme
Bankacılık
130 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.