Güney Kore’de FinTech ve Blockchain için yasal düzenlemelerin esnetildiği bir bölge kurulması için hükümete dilekçe verildi.

FinTech alanında yükselen ülkeler arasında yer alan Güney Kore, yakın gelecekte Blockchain ve kripto para birimleri için yasal mevzuatlardan arınmış bir bölgeye ev sahipliği yapabilir. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e resmi olarak gönderilen dilekçede, ilk olarak ülkedeki Blockchain ve kripto para düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi isteniyor.

Ayrıca, FinTech ve özellikle kripto para alanında iş yapan girişimlerin rahat çalışabilmeleri için Güney Kore içinde tıpkı Silikon Vadisi gibi yasal mevzuatlara ve politik düzenlemelere bağlı kalmayan özgür bir bölge oluşturulması talep ediliyor.

Güney Kore’de halk dijital dilekçeler hazırlayıp, bunları Mavi Saray’ın web sitesi üzerinden doğrudan Devlet Başkanı ile paylaşabiliyor. Bu dilekçeler politik kararlar için önemli bir zemin oluşturuyor. Örneğin geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Güney Kore Adalet Bakanı, hükümete kripto para birimlerinin ülke içindeki dolaşımına son verme teklifinde bulunmuştu. Güney Kore vatandaşları ise bir dilekçe hazırlayıp, bu teklifin reddi için başvuruda bulundu ve kısa süre içinde 100 bini aşkın imza toplanınca, Devlet Başkanı Moon Jae-in öneriyi geri çevirmişti.

Güney Kore FinTech için çalışmaları başlattı

Yeni nesil teknolojilerin gelişimi için hükümet tarafı da boş durmuyor. Geçtiğimiz ay yerel haber ajansları, Güney Kore’de FinTech’ler için yeni bir yasa çıkarılacağını duyurmuştu. Habere göre Güney Kore’nin regülatör kurumu Financial Services Commission (FSC) tarafından yapılan bu açıklama, belirli alanlarda odaklanan şirketlerin iki yıllık bir dönem için yasal sınırlamalara tabi olmamasını kapsıyor.

Blockchain ve büyük veri analizi gibi konularda yeni teknolojiler kullanan şirketler için yolu açık tutacak olan bu yaklaşım, şirkete sağlanan kolaylığın suistimal edilmesi ve tüketicilere zarar vermesi durumunda ise o şirketi ‘kolaylık dışı’ bırakacak.