Thomson Reuters tarafından yayımlanan yeni rapora göre, finans kuruluşlarının beşte birine yakını içinde bulunduğumuz 2018 yılında kripto parayla işlem yapmaya başlayacak.

Thomson Reuters’ın kendi ticari çözümleri olan Eikon, REDI ve FX platformlarını kullananlar arasında gerçekleştirilen araştırmada kripto para ticaretine girmek istediğini belirten kurumların büyük çoğunluğu (yüzde 70), önümüzdeki üç ile altı ay arasında süreçleri başlatmayı planladığını açıkladı. Yüzde 22’lik bir kesim ise altı ile on iki ay arasında bu süreci tamamlamayı planlıyor.

Raporu yayımlayan şirketin strateji ve inovasyon direktörü Sam Chadwick’in CCN’e yaptığı açıklamaya göre, Chadwick Ocak 2017’de kurumsal müşterilerine Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında bir “yoklama” çekmiş. Bu dönemde “boş bakışlarla” karşılandığını itiraf eden Thomson Reuters yetkilisi, bir Bitcoin’in herkesin dilinde olduğu 2017 sonunda ise bu tutumun belirgin biçimde değiştiğini ifade ediyor. Şirket bu kapsamda masaüstü platformu Eikon’a Bitcoin’i eklediği gibi, fiyat tespiti için sunduğu ücretli veri akışı hizmetinde de kripto paraya yer vermeye başladı.

Yapılan araştırmada varlık yöneticileri, alım tarafındaki büyük ölçekli organizasyonlar ve koruma fonlarının görüş belirttiğini kaydeden Chadwick, finans kuruluşlarının kripto paraya yatırım yapmak, bu alanda iş birlikleri kurmak ya da yeni ürünleri zorluk çekmeden piyasaya sürmek gibi farklı metotlarla oyuna dahil olacaklarını belirtti.

“Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde kripto paraların değeri inanılmaz seviyelere ulaştı.” diye hatırlatan Chadwick, şöyle devam ediyor: “Bitcoin yükselişe geçti ve Eikon içinde oluşturduğumuz Bitcoin sayfası, Euro para biriminden sonra en çok ziyaret edilen sayfaya dönüştü.”

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.