Hong Kong merkezli FinTech unicorn’u WeLab, Hong Kong Para Otoritesi’nden sanal bankacılık lisansı almak için gerekli başvuruyu yaptı.

WeLab’in South China Morning Post ile yaptığı özel röportajda konuşan şirket CEO’su Simon Loong Pui-chi, ülkenin yasal otoritesi HKMA ile bir süredir yakın temasta çalıştıklarını ve sanal bankacılık mevzuatına ilişkin danışmanlık sağladıklarını ifade etti ve ekledi: “Sanal bankacılık için resmi başvuru yapan ilk FinTech’ler arasında olmayı istiyor ve bunun Hong Kong’da akıllı bankacılığın gelişiminde önemli bir adım olacağına inanıyoruz.”

Hong Kong Para Otoritesi’nin (HKMA) önümüzdeki haftalarda sanal bankacılık mevzuatına ilişkin bir kılavuz yayımlaması bekleniyor. İlk lisanslar ise bu yıl bitmeden hak sahiplerine verilmiş olacak. HKMA CEO’su Norman Chan Tak-lam geçtiğimiz yılın eylül ayında sanal bankaların Hong Kong’da kullanıma hayata geçirileceğini belirtmiş ve bunun “akıllı bankacılıkta yeni bir çağ” başlatacağını öne sürmüştü.

Operasyonlar üç ülkeye uzanacak

Kendisi de bir Hong Konglu olan 41 yaşındaki Loong, WeLab’ı 34 yaşındaki Tayvanlı eşi Frances Kang Tzu-ping ve diğer ortağı Kelly Wong ile birlikte 2013 yılında kurmuştu. Beş yıl içinde şirket 600’ün üzerinde kişiyi istihdam etmeye başladı. WeLab’in Hong Kong ve Çin’de toplam 30 milyon müşterisi bulunuyor. Hong Kong’da online kredi platformu WeLend’i yöneten şirket, Çin’de ise yerel ortaklarla iş birliği yaparak WoLaiDai’nin operasyonlarını sürdürüyor. Şirketin 2018’in üçüncü çeyreğinde Endonezya’ya açılma planları bulunuyor.