Kripto para birimleriyle elde edilen gelirlere vergi getiren ülkelere son eklenen Azerbaycan oldu. 

Azerbaycan’da faaliyet gösteren şirketler, bundan böyle Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinde elde ettikleri gelirleri muhasebeleştirmek zorundalar. Azerbaycan basını tarafından paylaşılan habere göre ülkenin vergi bakanlığına bağlı çalışan vergi politikaları ve stratejik araştırma birimi yöneticisi Nijat Imanov bu açıklamayı Bakü’de düzenlenen 2. Finans ve Yatırım Forumu’nda yaptı. 

Açıklamaya göre bir kripto para işleminin gelir vergisine tabi olması için ise alım satım yapmak bile yeterli. Bir kişi ya da kurum, kripto parayı satın aldığı değerden daha yüksek bir tutara satarsa, ister şahıs ister kurum olsun, kazancı üzerinden gelir vergisi ödeyecek. Mayıs ve Aralık 2017 tarihleri arasında adeta patlama yapan Azerbaycan kripto para piyasasında alım satım yaparak kazanç sağlamak oldukça popüler bir yöntem. 

Elbette kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi konusunda adım atan tek ülke Azerbaycan değil. Dünyanın dört bir yanında ülkeler kripto ekonomiyi yasal düzleme oturtmak için çeşitli politikalar belirliyor. ABD’de vergi mükellefleri bir süredir kripto para işlemlerinin muhasebeleştirilebilir olanlarını beyan etmekle yükümlü. Güney Afrika vergi dairesi de vatandaşların kripto para yoluyla elde ettiği gelirleri sermaye kazanç vergisine tabi tutuyor. Güney Kore Strateji ve Finans Bakanlığı, ülke genelinde geçerli olacak kripto para vergilendirme kapsamını temmuz ayına kadar netleştirmeyi ve 2019 itibarıyla vergilendirmeye geçmeyi planlıyor.