Pazar payı ölçeğinde Çin’in en büyük online ödeme platformu Alipay’in de bağlı bulunduğu Ant Financial Services Group, yerel ve küresel yatırımcıların katıldığı yeni fonlama oturumunda 14 milyar dolar yatırım aldı.

Bir önceki yatırımın gerçekleştiği Nisan 2016’da pazar değeri 60 milyar dolar olarak belirlenen Ant Financial, Singapur ve Malezya gibi ülkelerdeki varlık fonlarının ve küresel özel sermaye şirketlerinin katkı sağladığı yeni yatırımla değerini 150 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. Genelde erken aşama girişimlere yatırım yapan Carlyle Group LP ve risk sermayesi şirketi Sequoia Capital de Ant Financial oturumunda yer aldı.

Fonlama oturumundaki 7 milyar dolar (1,1 milyar dolar) değerinde yeni hisselerden oluşan ayrı bir dilim de bulunduğunu belirten CNBC haberinde ayrıca yeni yatırımın, Ant için herkesçe beklenen halka arz sürecinin hemen öncesinde gerçekleştiği iddia ediliyor. Ancak Ant Financial’in şu ana kadar halka arz için bir zaman çizelgesi yayımlamadığı ve herhangi bir borsa ile anlaşmadığı özellikle belirtiliyor.

Ant Financial iddia edildiği gibi 150 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştirirse, bu tarihteki en büyük halka arzlardan biri olacak. Yakın dönemde yine Jack Ma’nın elinden çıkan Çinli e-ticaret devi Alibaba 2014 yılında 168 milyar dolara halka arz edilmişti. Bunun öncesinde ise Facebook’un halka arzı 104 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Habere göre Reuters tarafından görülen bir fonlama evrakında, Ant’ın Çin ve Hong Kong’da hisselerini arz edeceği belirtiliyor. Fonlamaya katılan yatırımcılar ise bir ila üç yıl arasında çıkış yapma hakkına sahip olacaklar. Ant Financial konuyla ilgili yorum yapmadı.