FinTech girişimcilerinin katıldığı iki günlük forumda 11 Türk girişimi jüriye çözümlerini sundu. En başarılı 2 girişim, 20.000 USD ile ödüllendirildi.

MetLife Foundation ve Village Capital tarafından, BUBA desteğiyle 31 Mayıs’ta düzenlenen “MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye”, Türkiye’deki düşük-orta gelirli ailelerin ve KOBİ’lerin finansal refahını iyileştirmek, kredi ve diğer kaynaklara erişimlerini arttırmak amaçlı ürünler geliştiren 11erken evre FinTech girişimini bir araya getirdi. Programın sonunda, Tekkredi ve Microfon girişimleri ile, MetLife Foundation’dan 20.000 USD’lık ödülü almaya hak kazandılar.

Katılan 11 start-up, yaklaşık 40 başvuru arasından ölçeklenebilme potansiyeline göre seçildi. Girişimciler, Village Capital’ın başarılı işletmelerin ölçeklendirilmesi ve yatırım sermayesi bulmasına odaklanan “VIRAL Çerçeve” uygulamasına dayalı iki günlük eğitimden geçtiler. Girişimciler mentorlar, yatırımcılar ve MetLife’ın üst düzey yöneticileri gibi sektör uzmanlarından rehberlik aldılar. Forumun öncesinde ise, İstanbul’da dokuz MetLife gönüllüsü tarafından start-up’lara iş modeli geliştirme, piyasaya çıkma stratejisi ve paydaş çekim planı oluşturma konularında danışmanlık verildi.

Start-up’lar, alternatif kredi hizmetlerinden, kitle fonlama (crowdfunding) platformlarına kadar geniş bir yelpazede var olan çözümleri ile yarışmada yer aldılar.

MetLife Foundation ve Village Capital, BUBA desteğiyle Türkiye’de bireylerin, ailelerin ve küçük işletmelerin uzun vadeli finansal refaha kavuşmasına yardımcı olacak şirketleri belirleyen ve hızlandıran bu projede yer almaktan çok memnunuz” diyen MetLife Foundation Program Yöneticisi Sarah Willis, şöyle devam etti: “Forum’a katılan start-up’ların çözümleri, ölçeklendirme potansiyeli sergiliyor. İyi tasarlanmış finans teknolojileri ürün ve hizmetlerinin, geniş ölçekte, düşük maliyetle sunulabileceğine yönelik inancımız çok büyük.

Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden MetLife olarak, ürünlerde ve hizmetlerde mükemmelliğe, yenilikçiliğe ve iyi kurumsal vatandaşlığa gönülden bağlıyız” diyen MetLife Türkiye Genel Müdürü ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Deniz Yurtseven şöyle konuştu: “MetLife Foundation ve Village Capital ile yaptığımız bu işbirliği sayesinde, finansal hizmetler sektörünün genelinde yenilikçi fikirlerin önünü açabilir, yeterli hizmet alamayan müşterilere olumlu etkide bulunabilir, çalışanlarımızın girişimci ruhunu destekleyebiliriz.”

Finans Sektörünü daha kapsamlı hale getirebilmek için çalışan tüm start-up projelerinde Türkiye’nin de yer alması çok etkileyici.” diyen Village Capital Genel Müdürü Allie Burns, şunları kaydetti: “MetLife Foundation ile işbirliği yaparak bu girişimcileri bir araya getirdiğimiz, MetLife çalışanlarıyla tanıştırdığımız, potansiyellerini ölçeklendirme fırsatı sunduğumuz için çok mutlu olduk.”

31 Mayıs’ta düzenlenen forum, finansal refah üzerine çalışan start-up’ları desteklemek için Polonya, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’yi kapsayan dört etaplı bir programkapsamında gerçekleştirildi. Dördüncü ve son forum ise önümüzdeki aylarda Ukrayna’da düzenlenecek.

MetLife Foundation Financial Health Forum Türkiye’ye katılan start-up’ların tam listesi:

Akaunting küçük işletmelere ve serbest meslek sahiplerine yönelik ücretsiz, açık kaynaklı ve çevrimiçi muhasebe yazılımıdır.

ComPay bankalar, üye işyerleri ve müşterileri entegre bir sistemde bir araya getirerek finans deneyimlerini genişletmenin daha iyi bir yolunu yaratır.

Fongogo yaratıcı projeler ve start-up’lara hibe olarak ve hisse karşılığı fon toplayan bir kitle fonlama(crowdfunding) platformudur.

Kiraplus ev sahipleri, kiracılar, emlak komisyoncuları ve emlak yöneticilerini bir araya getirerek kiralama sürecinde stresi ve riski azaltan, farklı ödeme yöntemleri geliştiren ve sigorta ürünleri sunan bir dijital platformdur.

Kredico şirketlerin vadeli satış yapmadan önce müşterilerinin ya da iş ortaklarının risklerini ölçebileceği, kullanıcı dostu bir kredi notu platformudur.

Manim banka hesaplarını birleştiren ve ERP (kurumsal kaynak planlama) yazılımlarını senkronize eden benzersiz bir platformdur.

Microfon öğrencilerin bireysel bağışçılar ve bankalar üzerinden finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olan bir kitle fonlama platformudur.

Miks küçük ve orta ölçekli yatırımcıların, şimdiye kadar sadece kurumsal yatırımcılara açık olan portföy yönetimi hizmetlerinden yararlanmasına olanak sağlayan yenilikçi bir yatırım platformudur.

Nakitex kullanıcıların mağazalar, kafeler, perakende satış noktaları gibi yerlerden nakit çekebilmesini sağlayan bir mobil uygulamadır.

Paym.es kullanıcılara bir dizi soru sorarak ürün almalarına ve satmalarına yardımcı olan, anında mesajlaşma uygulamalarıyla bir arkadaşla sohbet etmek kadar kolay kullanılan güvenli bir chatbot’tur.

Tekkredi borç konsolidasyonu için kişileri bankalarla bir araya getiren, risk temelli sigorta üzerine odaklanan bir kredi platformudur.

MetLife Foundation Hakkında

MetLife Vakfı 1976 yılında MetLife’ın kurumsal katkı ve toplumla etkileşim geleneğini sürdürmek için kuruldu. Kuruluşundan 2017 sonuna kadar MetLife Vakfı, bulundukları topluluklarda olumlu etkiye yol açacak konular üzerinde çalışan kuruluşlara 783 milyon dolardan fazla hibe ve 70 milyon dolar program yatırımı sağlamıştır. Vakıf 2013 yılında finansal kapsayıcılık projelerine 200 milyon dolar katkı taahhüdünde bulunurken, bugüne kadar 42 ülkede 6 milyon dar gelirli bireye ulaşmıştır. MetLife Vakfı hakkında ayrıntılı bilgi için metlife.org adresini ziyaret ediniz.

MetLife Hakkında

MetLife, Inc (NYSE: MET), kendisine bağlı ortaklıkları ve iştirakleri (“MetLife”) aracılığıyla, bireysel ve kurumsal müşterilerinin değişen dünyalarına yön vermelerine yardım etmek üzere sigorta, yıllık gelir sigortaları, çalışan yan hakları ve varlık yönetimi alanlarında hizmet veren, dünyanın önde gelen finansal hizmet şirketlerinden biridir. 1868 yılında kurulmuş olan ve 40’tan fazla ülkede faaliyet gösteren MetLife; Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Latin Amerika, Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da pazar lideri konumundadır. Daha fazla bilgi için www.metlife.com adresini ziyaret ediniz.

Village Capital Hakkında

Village Capital, dünyanın enerji, finans teknolojisi, tarım, sağlık ve eğitim sektörlerine yıkıcı yenilikler getiren 500’ü aşkın girişime destek vermiştir. Bugüne kadar 9 ülkede 39 program başlatan kuruluş, muadillerince belirlenen 58 yatırım yapmıştır. Katılımcıları tarafından toplanan 118 milyon doları aşkın fon ile 8500 kişiye istihdam olanağı yaratılmış ve dünyada 5 milyon müşteriye hizmet verilmiştir.