Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, Money20/20 Europe etkinliği boyunca ele alınan konu başlıklarını değerlendirdi.

Dünyanın en önemli FinTech etkinliklerinden biri olan Money20/20, 4-6 Haziran tarihleri arasında yeni evi Amsterdam’da düzenleniyor. 8 ayrı sahnede oturumların yapıldığı dev etkinliğe 80 ülkeden  bin 500 şirketten 5 binin üzerinde kişi katılıyor. Katılımcıların %24’ünün ise C-level, yani üst düzey yönetici pozisyonunda olması etkinliğin önemini gösteren önemli bir istatistik.

Etkinlik geniş bir alana yayılmıştı.

ABD, Avrupa, Çin ve Asya temaları altında yılın farklı zamanlarında 4 farklı coğrafyada düzenlenen Money20/20’nin Avrupa ayağının ikinci gününde gündemde Açık Bankacılık, dijital kimlik ve blockchain vardı.

PSD2 ve Açık Bankacılık etkinlik sırasında birçok oturumda kapsamlı biçimde tartışıldı. Başta İngiltere olmak üzere Avrupa’da büyük bankalar açık API’lar geliştirmeye başladığı vurgulanırken bu API’ların da  gereksinimleri büyük oranda sağladığı belirtildi. Müşterinin izni doğrultusunda bankalardaki müşteri datasına üçüncü parti hizmet sağlayıcıların erişebilmesini sağlayacak API’lar için standartlaşmanın ne kadar kritik olduğu FinTech oyuncuları tarafından daha önce farklı platformlarda dile getirilmişti. Bu çağrılara kulak veren İngiltere’deki rekabet otoritesi CMA (The Competition and Market Authority) de, büyük bankaların API’larını geliştirmesi için bir düzenleme yapmıştı. CMA bünyesinde Open Banking’in başındaki isim olan Dr. Bill Roberts katıldığı panelde PSD2’nun verilerin paylaşılması gerektiğini söylediğini ama bunun nasıl yapılacağını açıklamadığını, Açık Bankacılık’ın ise API’ları standartlaştırarak bu eksiği kapatacağını ifade etti. Roberts; ilk etapta bankaların, ardından üçüncü parti servis sağlayıcıların, son olaraksa müşterilerin Açık Bankacılık’a uyum sağlayacağını ve bu anlamda temassız ödemelerde olduğu gibi zaman içerisinde yaygınlaşmanın artacağını ifade etti. Aynı panelin diğer katılımcısı olan EY’da FinTech’ten sorumlu isim olan Imran Gulamhuseinwala ise iyi bir müşteri deneyiminin basit ve güvenli biçimde sunulması gerektiğine ve standartlaşmanın sağlanması kadar iyi bir implementasyonun da önemli olduğunda dikkat çekti.

CMA bünyesinde yürütülen açık bankacılık programı kapsamında bankaların açtığı API’lara entegre olan ilk üçüncü parti hizmet sağlayıcı, ING bünyesindeki akıllı para uygulaması Yolt olmuştu. Yolt’un kurucusu ve CEO’su Frank Jan Risseeuw ise yaptığı sunumda, bankalardan aldıkları müşteri verileriyle müşterilere sundukları katma değerli hizmetlerde geldikleri son noktayı dinleyicilerle paylaştı. Risseeuw; akıllı para uygulaması olarak adlandırdıkları Yolt’un faturalarla ve finansal ürünlerle ilgili katma değerli çözümler sunmanın yanı sıra iyi bir kullanıcı deneyimi ile başarıya ulaştıkları ifade etti.

Yolt’un kurucusu ve CEO’su Frank Jan Risseeuw

Açık bankacılık oturumlarından bir diğerinde ise Barclays’ten Darren Foulds ve PayPal’dan Jim Magats sahneye birlikte çıkıp geçtiğimiz haftalarda basına da yansıyan yeni işbirliklerine ait detayları paylaştılar. Son dönemde birçok banka ve teknoloji şirketi ile işbirliği yapan PayPal, Avrupa’da yaygın olarak kullanılan mPOS girişimi iZettle’ı da kısa süre önce 2,2 milyar dolar bedelle satın almıştı.

Günün diğer önemli gündem maddelerinden biri ise dijital kimlikti. Devletlerin, bankaların, telekom şirketlerinin, teknoloji devlerinin yol haritasında kendisine yer edinmeye başlayan dijital kimlikle ilgili oturumlarda Gemalto, itsme, IDEMIA, InAuth UK gibi şirketlerden yöneticiler söz aldı. Bu oturumlarda artık paranın değil bilginin değerli olduğu, şifre bazlı doğrulamaların yetersiz kaldığı ve yeni nesil doğrulama yöntemlerinin yaygınlaşacağı, sağlık verileri gibi hassas verileri paylaşmaya başladığımız için güvenin daha önemli hale geldiği, dijital kimlik yapılarında başarıya ulaşmak için en önemli işlerden birinin ekosistem oluşturmak olduğu verilen mesajlar arasındaydı. Dijital dönüşümün en hızlı yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan’da geliştirilen ve önümüzdeki aylarda hayata geçecek olan India Stack uygulamasının nasıl bir içerikte olacağını ise Nikhil Kumar dinleyicilere anlattı.

Merkez Bankaları oturumu en çok ilgi çeken panellerden birisi oldu.

Günün diğer oturum dizilerinden birinde ise gündem blockchain’di. 11:FS kurucu ortağı Simon Taylor’ın blockchain’in potansiyelini vurguladığı sunumu ile başlayan serinin son oturumunda merkez bankaları, kripto paraların değerlendirildiği panelde buluştu. Kanada, İngiltere, İsviçre ve Litvanya merkez bankalarından yöneticilerin katıldığı panel, etkinliğin en fazla ilgi toplayan oturumlarından biri olmayı da başardı. Merkez bankalarının kripto paralara temkinli yaklaştığını gözlemlediğimiz panelde öne çıkan kavram ise ‘güven’ oldu. Merkez bankaları, sundukları ana ürünün güven olduğunu ifade ederken alternatif yatırım ve sermaye araçlarının bu güveni aşağı çekmemesi gerektiğini vurguladılar. Mevcut sistemlerin bugün için yeterli olduğu görüşü hakim olmakla beraber bu kurumlarda kripto paralara ve dijital paralara dair bir farkındalık oluştuğunu, bu alandaki yeniliklerin yakından takip edildiğini, araştırmalar yapıldığını ve planlanmış bir çalışma olmamakla birlikte daha iyi bir yapı sunulacağına inanmaları halinde ilerleyen yıllarda merkez bankalarının mevcut yapılarını revize ederken bu alternatif kavramları da dikkate alabileceğini gözlemledik.