Dünyanın en önemli Blockchain etkinliklerinden olan “CryptoValley Conference”İsviçre’nin Zug kentinde 20-22 Haziran tarihleri arasında yapıldı.

Açılışı İsviçre Konfederasyonu Başkanı Johann Schneider-Ammann tarafından yapılan konferansın en ilgi çeken konuşmacılarının başında “Hacker ve Profesör” olarak tanınan Cornell Ünversitesi öğretim üyesi  Emin Gün Sirer yer aldı. Konferansın diğer konuşmacıları arasında ise sektörün önde gelen isimlerinden Stefan Thomas (CTO Ripple), Dr. Christian Cachin (IBM Hyperledger), David Sønstebø (CEO IOTA), Dr. Luka Müller (MME Kurucu Ortak), ve Yanislav Malahov (Æternity Kurucusu) yer aldı.

Konferansta sunulmaya değer görülen 25 akademik çalışma arasında Türk akademisyenler Oğuzhan Ersoy, Zekerriya Erkin, Kazım Rıfat Özyılmaz, Mehmet Doğan, Arda Yurdakul’un bulunduğu 3 çalışma dikkat çekti.

Biletleri aylar öncesinden tükenmiş olan ana etkinliğe tüm dünyadan 800 üzerinde uzman, yatırımcı,araştırmacı, girişimci ve politikacılar katıldı. 100’den fazla konuşmacının olduğu ana etkinlik ile birlikte düzenlenen 18 yan etkinliğe ise binlerce kişinin katılımı oldu.

Blockchain Challenge and Investor Day

IEEE, ETH Zurich, EPFL, MIT, Imperial College ve Standford Üniversitelerinin akademik desteğinin yanısıra Swiss ICT yatırımcı derneği de “Blockchain Challenge and Investor Day” adı altında blockchain start-up’ları için ödüllü bir etkinlik düzenledi.

IEEE tarafından akredite olan bu konferans bu özelliği ile şu anda dünyada blockchain ve kripto paralar konusunda ilk ve tek akademik konferans olma özelliğine sahip.

Konferans, aldığı güçlü akademik, finansal ve politik destekle, bir gönüllü hareketi olarak başlayan ve dünyanın en önemli blockchain ekosistemlerinden bir tanesi haline gelen Zug ekosisteminin, daha büyük organizasyonlara hazırlanacağının sinyallerini verdi. Zug ekosistemi ve Zug örneğinden alınan dersler ile ilgili oturumlar da konferansın en popüler oturumları arasında yer aldı.

Yatırımcılar tarafından sürekli dile getirilen,  kanunları tam oluşmamış bir pazarda, uzun vadeli yatırım yapalabilecek nitelikte  projelerin azlığı ve projelerin kanuni ve finansal altyapısı ile ilgili oturumlar yatırımcı ve girişimcilerin en çok ilgisini çeken oturum grubu oldu.

CryptoValley önümüzdeki yıldan itibaren daha nitelikli projelerin oluşması için start-up ve girişimcilere destek olacağı yeni bir program başlatacak.

Bu haberi bizimle paylaşan Engin Çağlar‘a teşekkür ediyoruz. Kendisini Twitter veya LinkedIn hesaplarından takip edebilirsiniz.