Güney Kore, G20 ile uyumlu kripto para birimi yönetmeliklerini oluşturuyor

10 Temmuz 2018
282 Görüntüleme

Güney Kore kripto para birimi ile ilgili düzenlemeleri kolaylaştırarak, gelişmekte olan sektörü desteklemek için etkin politikalar üzerinde çalışıyor. Kore Times, ülkenin dijital varlık endüstrisi adına düzenlemeler oluşturmak için G20’nin taleplerini takip ettiğini açıkladı.

Güney Kore’de finansal politikaları denetleyen iki düzenleyici kuruluş olan Mali Denetim Servisi ve Finansal Hizmetler Komisyonu, kripto para birimi transferleri ile ilgili yönergelerini revize etti.

Yetkililer, hükümetin kripto paralara karşı olmadıklarını doğruladılar. Ancak kara para aklama ve kripto para birimi kullanarak yasa dışı faaliyetleri engellemek için güçlendirilmiş politikalar uygulamak konusunda sıkı bir tutum sergiliyor. Hükümet konuyla ilgili:

Birleştirilmiş kuralların oluşturulması, devlet kurumları arasındaki geniş çaplı değerlendirmeler dikkate alındığında karmaşık bir konudur. Ülkenin uluslararası iş birliğine ihtiyacı var.” şeklinde açıklama yaptı.

Gelişmekte olan kripto para birimi sektörü, çoğu ülkede ya sınırlı düzenlemeler getirerek ya da varlık sınıfını doğrudan yasaklayarak dünya çapındaki yetkililerin dikkatini çekmiştir. Malta ve Bermuda gibi küçük ülkeler, sektöre yönelik mevzuat çıkarmış olsalar da belli başlı doğrudan yasakların dışındaki büyük ekonomiler tarafından kesin bir düzenleme yapılmamıştır.

Düzenleyiciler, küresel yetkililerle aynı doğrultuda kılavuzlar hazırlarken, Güney Koreli bankalar sektörle ilgili görüşlerini dile getirdiler. 6 Temmuz 2018’de Yonhap News,Güney Koreli bankaların görünürde sağladığı yüksek kârlı fırsatlara rağmen varlık sınıfından uzaklaştıklarını bildirdi.

Kripto para borsaları Güney Koreli bankalarda 2 trilyon won (1,79 milyar $) değerinde işlem görürken, bu değerin 26 trilyon won değerine sahip geleneksel finans kuruluşlarına kıyasla oldukça düşük olduğu görülüyor.

Haberi hazırlayan Seda İNCİ’ye teşekkür ederiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech girişimi Bread 60 milyon dolar yatırım aldı
FinTech
29 görüntüleme
FinTech
29 görüntüleme

FinTech girişimi Bread 60 milyon dolar yatırım aldı

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2018

LendTech alanında faaliyet gösteren Bread, 60 milyon dolarlık öz sermaye yatırımı aldı. Kinnevik'in öncülük ettiği fonlama oturumuna mevcut yatırımcılardan Bessemer…

Bankalararası Bilgi Ağı 70 yeni üyeye merhaba dedi
Bankacılık
45 görüntüleme
Bankacılık
45 görüntüleme

Bankalararası Bilgi Ağı 70 yeni üyeye merhaba dedi

Erhan Kahraman - 26 Eylül 2018

Sınır ötesi ödeme işlemlerindeki gecikmeleri Blockchain aracılığıyla önleyecek olan Bankalararası Bilgi Ağı'nın üye sayısı 75'i aştı. Mevcut finansal düzende, iki…

Rusya ve Singapur FinTech’te iş birliğine gidiyor
FinTech
85 görüntüleme
FinTech
85 görüntüleme

Rusya ve Singapur FinTech’te iş birliğine gidiyor

Melih Çelik - 25 Eylül 2018

FinTech’te sınır ötesi iş birlikleri artmaya devam ediyor. Bu konuda en aktif ülkelerden Singapur, Rusya ile FinTech ekosistemi için mutabakat…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.