Güney Kore, G20 ile uyumlu kripto para birimi yönetmeliklerini oluşturuyor

10 Temmuz 2018
170 Görüntüleme

Güney Kore kripto para birimi ile ilgili düzenlemeleri kolaylaştırarak, gelişmekte olan sektörü desteklemek için etkin politikalar üzerinde çalışıyor. Kore Times, ülkenin dijital varlık endüstrisi adına düzenlemeler oluşturmak için G20’nin taleplerini takip ettiğini açıkladı.

Güney Kore’de finansal politikaları denetleyen iki düzenleyici kuruluş olan Mali Denetim Servisi ve Finansal Hizmetler Komisyonu, kripto para birimi transferleri ile ilgili yönergelerini revize etti.

Yetkililer, hükümetin kripto paralara karşı olmadıklarını doğruladılar. Ancak kara para aklama ve kripto para birimi kullanarak yasa dışı faaliyetleri engellemek için güçlendirilmiş politikalar uygulamak konusunda sıkı bir tutum sergiliyor. Hükümet konuyla ilgili:

Birleştirilmiş kuralların oluşturulması, devlet kurumları arasındaki geniş çaplı değerlendirmeler dikkate alındığında karmaşık bir konudur. Ülkenin uluslararası iş birliğine ihtiyacı var.” şeklinde açıklama yaptı.

Gelişmekte olan kripto para birimi sektörü, çoğu ülkede ya sınırlı düzenlemeler getirerek ya da varlık sınıfını doğrudan yasaklayarak dünya çapındaki yetkililerin dikkatini çekmiştir. Malta ve Bermuda gibi küçük ülkeler, sektöre yönelik mevzuat çıkarmış olsalar da belli başlı doğrudan yasakların dışındaki büyük ekonomiler tarafından kesin bir düzenleme yapılmamıştır.

Düzenleyiciler, küresel yetkililerle aynı doğrultuda kılavuzlar hazırlarken, Güney Koreli bankalar sektörle ilgili görüşlerini dile getirdiler. 6 Temmuz 2018’de Yonhap News,Güney Koreli bankaların görünürde sağladığı yüksek kârlı fırsatlara rağmen varlık sınıfından uzaklaştıklarını bildirdi.

Kripto para borsaları Güney Koreli bankalarda 2 trilyon won (1,79 milyar $) değerinde işlem görürken, bu değerin 26 trilyon won değerine sahip geleneksel finans kuruluşlarına kıyasla oldukça düşük olduğu görülüyor.

Haberi hazırlayan Seda İNCİ’ye teşekkür ederiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
62 görüntüleme
Genel
62 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
46 görüntüleme
Genel
46 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı
FinTech
60 görüntüleme
FinTech
60 görüntüleme

Ant Financial, finans dünyasının sosyal ağına 120 milyon dolarlık yatırım yaptı

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Çin merkezli Snowball Finance, Ant Financial’dan 120 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirket, finans dünyasının sosyal ağı olarak da tanımlanıyor. Alibaba…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.