Güney Kore, G20 ile uyumlu kripto para birimi yönetmeliklerini oluşturuyor

10 Temmuz 2018
340 Görüntüleme

Güney Kore kripto para birimi ile ilgili düzenlemeleri kolaylaştırarak, gelişmekte olan sektörü desteklemek için etkin politikalar üzerinde çalışıyor. Kore Times, ülkenin dijital varlık endüstrisi adına düzenlemeler oluşturmak için G20’nin taleplerini takip ettiğini açıkladı.

Güney Kore’de finansal politikaları denetleyen iki düzenleyici kuruluş olan Mali Denetim Servisi ve Finansal Hizmetler Komisyonu, kripto para birimi transferleri ile ilgili yönergelerini revize etti.

Yetkililer, hükümetin kripto paralara karşı olmadıklarını doğruladılar. Ancak kara para aklama ve kripto para birimi kullanarak yasa dışı faaliyetleri engellemek için güçlendirilmiş politikalar uygulamak konusunda sıkı bir tutum sergiliyor. Hükümet konuyla ilgili:

Birleştirilmiş kuralların oluşturulması, devlet kurumları arasındaki geniş çaplı değerlendirmeler dikkate alındığında karmaşık bir konudur. Ülkenin uluslararası iş birliğine ihtiyacı var.” şeklinde açıklama yaptı.

Gelişmekte olan kripto para birimi sektörü, çoğu ülkede ya sınırlı düzenlemeler getirerek ya da varlık sınıfını doğrudan yasaklayarak dünya çapındaki yetkililerin dikkatini çekmiştir. Malta ve Bermuda gibi küçük ülkeler, sektöre yönelik mevzuat çıkarmış olsalar da belli başlı doğrudan yasakların dışındaki büyük ekonomiler tarafından kesin bir düzenleme yapılmamıştır.

Düzenleyiciler, küresel yetkililerle aynı doğrultuda kılavuzlar hazırlarken, Güney Koreli bankalar sektörle ilgili görüşlerini dile getirdiler. 6 Temmuz 2018’de Yonhap News,Güney Koreli bankaların görünürde sağladığı yüksek kârlı fırsatlara rağmen varlık sınıfından uzaklaştıklarını bildirdi.

Kripto para borsaları Güney Koreli bankalarda 2 trilyon won (1,79 milyar $) değerinde işlem görürken, bu değerin 26 trilyon won değerine sahip geleneksel finans kuruluşlarına kıyasla oldukça düşük olduğu görülüyor.

Haberi hazırlayan Seda İNCİ’ye teşekkür ederiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Röportaj: Türkiye’nin FinTech ajandası

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Bankless Times için verdiği röportajda Türkiye’de gelişen bir FinTech sistemi yaratmak için…

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Bankalardan teknoloji devlerine karşı uyarı

Erhan Kahraman - 14 Aralık 2018

İspanyol bankaları, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin finans servisleri sektörüne girmesiyle doğabilecek olası etkiler konusunda uyarıda bulundu. Finextra'nın…

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı
Bitcoin
13 görüntüleme
Bitcoin
13 görüntüleme

Trustology, 8 milyon dolarlık tohum finansmanı sağladı

Erhan Kahraman - 13 Aralık 2018

UBS Blockchain’in eski patronu Alex Batlin, özel ve kurumsal müşterilere dijital varlıklarının güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak sunacağı yeni hizmeti için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.