Güney Kore, G20 ile uyumlu kripto para birimi yönetmeliklerini oluşturuyor

10 Temmuz 2018
378 Görüntüleme

Güney Kore kripto para birimi ile ilgili düzenlemeleri kolaylaştırarak, gelişmekte olan sektörü desteklemek için etkin politikalar üzerinde çalışıyor. Kore Times, ülkenin dijital varlık endüstrisi adına düzenlemeler oluşturmak için G20’nin taleplerini takip ettiğini açıkladı.

Güney Kore’de finansal politikaları denetleyen iki düzenleyici kuruluş olan Mali Denetim Servisi ve Finansal Hizmetler Komisyonu, kripto para birimi transferleri ile ilgili yönergelerini revize etti.

Yetkililer, hükümetin kripto paralara karşı olmadıklarını doğruladılar. Ancak kara para aklama ve kripto para birimi kullanarak yasa dışı faaliyetleri engellemek için güçlendirilmiş politikalar uygulamak konusunda sıkı bir tutum sergiliyor. Hükümet konuyla ilgili:

Birleştirilmiş kuralların oluşturulması, devlet kurumları arasındaki geniş çaplı değerlendirmeler dikkate alındığında karmaşık bir konudur. Ülkenin uluslararası iş birliğine ihtiyacı var.” şeklinde açıklama yaptı.

Gelişmekte olan kripto para birimi sektörü, çoğu ülkede ya sınırlı düzenlemeler getirerek ya da varlık sınıfını doğrudan yasaklayarak dünya çapındaki yetkililerin dikkatini çekmiştir. Malta ve Bermuda gibi küçük ülkeler, sektöre yönelik mevzuat çıkarmış olsalar da belli başlı doğrudan yasakların dışındaki büyük ekonomiler tarafından kesin bir düzenleme yapılmamıştır.

Düzenleyiciler, küresel yetkililerle aynı doğrultuda kılavuzlar hazırlarken, Güney Koreli bankalar sektörle ilgili görüşlerini dile getirdiler. 6 Temmuz 2018’de Yonhap News,Güney Koreli bankaların görünürde sağladığı yüksek kârlı fırsatlara rağmen varlık sınıfından uzaklaştıklarını bildirdi.

Kripto para borsaları Güney Koreli bankalarda 2 trilyon won (1,79 milyar $) değerinde işlem görürken, bu değerin 26 trilyon won değerine sahip geleneksel finans kuruluşlarına kıyasla oldukça düşük olduğu görülüyor.

Haberi hazırlayan Seda İNCİ’ye teşekkür ederiz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 25 Mart 2019
Newsletter
5 görüntüleme
Newsletter
5 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 25 Mart 2019

Ahmet Usta - 25 Mart 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. Günlük temassız ödeme adedi 1 milyona ulaştı…

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu
Bankacılık
9 görüntüleme
Bankacılık
9 görüntüleme

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu

yazar05 - 23 Mart 2019

Romanya merkezli Banca Transilvania, FinTech'lerin banka hizmetleri ile entegrasyonunu test etmesine imkan sağlayacak açık bankacılık platformu duyurdu. BT Açık Bankacılık…

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor

yazar05 - 23 Mart 2019

JPMorgan Chase & Co, stajyerleri işe alırken nörobilim tabanlı video oyunlarını kullanmak istiyor. Şirketin amacı aday havuzunu odaklı bir şekilde…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.