CB Insights 2018 yılı ikinci çeyrek Küresel FinTech Raporu

21 Temmuz 2018
319 Görüntüleme

CB Insights tarafından yayımlanan 2018 yılı ikinci çeyreğine ait Küresel FinTech Raporu’na göre, Nisan-Haziran arası dönemde 383 girişim, toplam 20 milyar dolar yatırım aldı.

Girişim sermayesi destekli FinTech yatırımları, yılın ikinci çeyreğinde yeni bir rekora imza attı. Bankacılık ve ödeme sistemlerine yıkıcı inovasyonu getiren FinTech şirketleri, geride bıraktığımız üç ayda toplam 20 milyar dolar yatırım almayı başardı. Bu muazzam sıçramanın ana aktörü ise Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın FinTech ayağı olan Ant Financial oldu.

Yakın dönemde 14 milyar dolar yatırım alan Ant Financial, tek başına tüm FinTech yatırımlarının yüzde 70’ine imza atmış oldu. Ancak bu dev yatırım olmadan da dünyanın dört bir yanındaki FinTech şirketleri 6,3 milyar dolar fon toplayarak, yılın ilk çeyreğindeki 5,6 milyar dolarlık yatırımı geride bırakmayı başardı. Öyle ki, Q2 2018 öncesinde en yüksek yatırımın gerçekleştiği çeyrek 2016 yılının Nisan-Haziran dönemiydi. Üstelik bu çeyrekte toplanan 8,3 milyar dolar fonun yarıdan fazlası da yine Ant Financial’a aitti.

Asya bölgesi FinTech ekosisteminin lokomotifi oldu

Ant Financial yatırımı, FinTech ekosistemi içinde yükselen bir başka trende dikkat çekiyor. Asya merkezli girişimlerin aldıkları yatırım, toplam pazar içinde gözle görülür biçimde artıyor.

Yatırım sayısı açısından da ilk çeyreğe oranla artışa tanık olan FinTech ekosistemi, bu dönemde girişimler ve risk sermayeleri arasında toplam 383 sözleşmeye ev sahipliği yaptı. Asya FinTech’leri, bu yatırımların 133’ünü gerçekleştirerek lider oldu. Sadece Çin’de 68 ayrı erken aşama fonlama oturumu gerçekleşti. “Mega yatırım” olarak adlandırılan 100 milyon dolar üstü oturumların ise 14’ünün yedisi yine Asya bölgesinden geldi.

CB Insights raporunda ayrıca yılın ilk yarısında FinTech alanında 46 çıkış (exit) gerçekleştiği belirtiliyor. Satın almalar ve halka arzlar şeklinde gerçekleşen bu çıkışlardan en çok dikkat çekenler ise PayPal’un 2,2 milyar dolarlık rekor iZettle alımı ve Adyen’in halka arzı oldu. Tüm bu gelişmeler ışığında küresel FinTech unicorn’u sayısı 29 olurken, bu çeyrekte unicorn kulübüne katılanlar Circle, TradeShift, Dataminr, Revolut ve Policybazaar olarak sıralandı.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı
FinTech
158 görüntüleme
FinTech
158 görüntüleme

Fosun, İsrailli FinTech The Floor’a yatırım yaptı

Erhan Kahraman - 21 Ağustos 2018

APAC bölgesinde faaliyet gösteren Fosun ve Fosun Hani Securities, İsrailli FinTech inovasyon merkezi The Floor için 5 milyon dolar yatırım…

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek
Bankacılık
111 görüntüleme
Bankacılık
111 görüntüleme

Bankaların rekabeti, müşteri değerlendirmeleriyle şekillenecek

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

İngiltere'nin finansal düzenleyicileri CMA ve FCA tarafından yayımlanan yeni raporla birlikte, bankacılık sistemi daha şeffaf hale gelirken, müşteri değerlendirmeleri rekabete…

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı
Bankacılık
129 görüntüleme
Bankacılık
129 görüntüleme

Capital One’ın ortak kimlik patenti onaylandı

Erhan Kahraman - 20 Ağustos 2018

Capital One tarafından başvurusu sonuçlandırılan yeni patent, kullanıcıların farklı platformlarda ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını sağlayacak. Blockchain, kimlik doğrulama…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.