FinTech dünyasında yaşanan gelişmelere uzak kalmak istemeyen Güney Kore’nin düzenleyici kurumu, Blockchain odaklı yeni bir departman kurdu.

Güney Kore Finansal Servisler Komisyonu (FSC), kripto paralar ve Blockchain’e odaklanan bir departman kurduğunu açıkladı. Coindesk haberine göre, Finansal İnovasyon Bürosu, yerel Blockchain ve FinTech sektörü için politikaları belirleyecek girişimlere odaklanacak. FSC adına konuşan bir yetkili yeni büro hakkında şunları söyledi:

“Yeni Finansal İnovasyon Bürosu, FinTech veya Büyük Veri kullanan yenilikçi finansal servisler ve kripto paralar gibi, gelişime açık finansal inovasyon için belirlenecek politikalardan sorumlu olacak.”

Finansal İnovasyon Bürosu iki yılda durumu toparlayacak mı?

Geçici olarak kurulan İnovasyon Bürosu, sadece iki yıl için hizmet verecek. Geçici büronun kurulma kararıysa, mali düzenleyiciler ve İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı’nın ortak katılımda bulunduğu bir toplantı sırasında verildi.

FSC yetkilisi, tüketicileri daha iyi korumak ve dördüncü sanayi devriminde yapılacak finansal yeniliklere proaktif olarak yanıt verebilmek için, değişime gitmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ülkenin finans düzenleyici tarafından verilen bu karar, geçmişte Güney Kore’nin Blockchain ve kripto paralara olan sert tutumunun değişmeye başladığını gösteriyor. FSC yeni departmanı ile Blockchain teknolojisini benimsemenin yeni yollarını arıyor.