Yasal altyapı henüz hazır olmayabilir, ancak şirketler drone ile ürün teslimatı için finans dünyasını da kapsayan çözümler geliştirmeye devam ediyor.

Kalabalık bir şehir ya da gözlerden uzak bir kasaba. İki türlü de internetten sipariş verdiğiniz ürün en iyi ihtimalle trafiğe takılacak ve ürününüz ya geç ulaşacak ya da siz artık orada olmadığınız için geri dönecek.

Amazon başta olmak üzere pek çok e-ticaret platformu, bu sorunları gidermek için drone’larla teslimat için gerekli teknolojileri araştırıyor. Ancak burada henüz aşılması gereken bir sorun var: O da ürünün doğru kişiye teslim edilip edilmediğinin bilinmemesi. Drone’lar yasal düzenlemelerin hazırlanmasını takiben bu tip gönderiler için yoğun şekilde kullanılacak. Ancak kargo şirketlerindeki gibi ortada bir imza olmaması hatalı teslimatlara neden olabilir.

Londra merkezli FinTech şirketlerinden Worldpay, bu soruna bir çözüm bulmuş olabilir. Yapılan açıklamaya göre sistem, drone ile yapılan gönderilerde, ürünün asıl alıcısına ulaştığını temassız ödeme destekli kartlarla doğrulayacak ve sipariş ile ödeme onaylanmış olacak. Üstelik bunun için alıcının o an orada olmasına da gerek kalmayacak. Drone, adresin doğruluğunu iniş yaptığı yerde kendisi için ayrılmış alana yerleştirilmiş kartla etkileşime girerek kanıtlayacak. Taşınan paket, onay alındıktan sonra drone tarafından bırakılacak.

Sistem doğal olarak şimdilik test sürecinde. Hem drone ile teslimatın yasal olarak desteklenmemesi hem de taşınan gönderinin ağırlığı gibi konular aşılması gereken farklı engeller olarak yerinde duruyor. Tüketiciler açısından ise bu servis merakla bekleniyor. Worldpay, yaptığı araştırmada bu tip bir teslimat şeklini destekleyenlerin oranının yüzde 39’a ulaştığını belirtiyor. Bu oran Singapur’da ise yüzde 50’nin de üzerine çıkmış durumda. Yasal sürecin tamamlanması sıradaki adım. Bu adımın atılması sonrasında ise Worldpay’in sistemi lojistik ve finans dünyasının kesişiminde yer alabilir.