Ödeme sistemleri ve altyapılarının evrimleşmesiyle birlikte, teknoloji şirketleri FinTech alanındaki etkilerini iyice hissettirmeye başladılar.

Bir teknoloji şirketi olarak bilinmesine rağmen, Apple’ın FinTech alanındaki ilerleyişi hız kesmeden devam ediyor. Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, Apple Pay ile yapılan işlemlerinin bir yıl öncesini üçe katlayarak, 1 milyarı geçtiğini ifade etti. Apple Pay işlem sayısı açısından 2018 ikinci çeyreğinde Square’i geride bırakırken, mobil ödemelerde PayPal’ı alt etmeyi başardı.

Üstelik Apple’ın FinTech alanındaki başarısı sadece bir başlangıç. Alibaba’nın kardeş şirketi ve FinTech devi Ant Financial, operasyonlarını ödemelerden, varlık yönetimine doğru genişletmiş durumda. Çinli şirket artık yatırım önerileri sunmak için ödeme etkinliğine dayalı yapay zeka kullanan bir robo-danışmanlık hizmeti yürütüyor. Bernstein analistlerine göre, şirketin merkezinde bulunan ödeme servisleri, daha geniş bir hizmet ağına açılan bir kapı görevini görüyor. Bu modelin diğer teknoloji şirketleri tarafından kolayca benimsenebileceğini düşünülüyor.

Amerikan bankaları rekabet için Zelle ile ortak çalışıyorlar

Bankaların teknoloji şirketleriyle olan rekabetinde, Amerika’nın en büyük kredi sağlayıcıları tarafından kurulan Zelle önemli bir yere sahip. 2017 yılında kurulan Zelle, bankaların PayPal ve Venmo gibi kullanıcılar arası ödeme uygulamalarıyla rekabete girmesi için önemli bir fırsat oldu.

Üye bankaların uygulamalarına entegre olan Zelle’nin, bu yıl sonuna kadar kullanıcı sayısı bazında yüzde 73’ün üzerinde büyümesi bekleniyor. Tahminlere göre, 2018 sonunda 27,4 milyon kullanıcı sayısıyla, Venmo (22,9 milyon) ve Square Cash’i (9,5 milyon) geride bırakacak.

Diğer büyük teknoloji şirketleri de kendi ödeme servisleriyle bu alanda iddialı konuma gelmek istiyorlar. Google Pay ve Facebook’un WhatsApp üzerinden başlattığı ödeme hizmeti giderek güçleniyor.

Yine analistlere göre, Apple Pay 2020 yılında hizmet ağını iyice genişleterek 227 milyon kullanıcıya ulaşacak. Bu rakam, mobil arenanın diğer iddialı hizmetleri Android Pay ve Samsung Pay’in toplam kullanıcı rakamlarından bile fazla olacak.