ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan 222 sayfalık yeni bir rapor, ülkenin FinTech, Blockchain ve kripto varlıklar alanlarında atması gereken adımlara ışık tutuyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın 31 Temmuz tarihli yeni raporu, FinTech sektöründeki yeniliklere daha aktif ve elverişli bir düzenleyici yaklaşım çağrısında bulunuyor. 222 sayfalık raporda, banka dışı finans, FinTech ve inovasyon terimlerinin üzerinde önemle durulurken, kripto paralar ve Blockchain gibi dağıtık defter teknolojilerine de yer veriliyor. Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin oluşturduğu bir araştırma grubu, bir yandan bu iki teknoloji üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Mevcut düzenleyici yasalar yeniden ele alınmalı

Raporun belirttiği üzere, ABD hükümetinin yeni finansal teknolojileri teşvik ederken, mevcut düzenleyici yasaları, bu teknolojilerin evriminin önündeki engelleri kaldıracak şekilde modernize etmeye çalışması gerekiyor. Rapor aynı zamanda daha akılcı ve özel bir gözetimi savunurken, mevcut düzenlemelerin büyümeyi engelleyebileceğini ortaya koyuyor. Amerika kripto borsasına uygulanmakta olan düzenleyici yasaların yeniden oluşturulması, önerilen çözümlere örnek olarak gösterilebilir.

Finans otoritelerine göre, kripto varlıklara olan ilginin küresel çapta -önemli ölçüde- arttığına dikkat çeken ABD Hazine Bakanlığı, G20’nin gelişmekte olan bu sektörü izlemek için uygun metrikleri belirlemeye yönelik çabalarına da değiniyor.

Kripto paraların yatırımcı koruma, kara para aklama ve yasadışı finans rejimleri gibi yasa dışı faaliyetlerde de kullanıldığını dile getiren rapor, buna rağmen yeni teknolojilerin finansal sistemlerin verimliliği ve kapsamını artıracak bir güç potansiyeli barındırdığını da ifade ediyor.

Raporun tamamını buradan okuyabilirsiniz.