Finansal teknoloji (Fintech) internet ve teknoloji dünyasının hızının üssel olarak artmasıyla büyük bir gelişim ve geniş kitlelere ulaşabilme imkanı içinde. Mevcut teknolojilerin getirdiği değişime blockchain, kripto paralar, nesnelerin interneti gibi devrimsel ve yıkıcı teknolojiler eklendiğinde ise ödeme dünyası fazlasıyla farklılaşacak ve kapsayıcılığı artacak.

Ödeme dünyasının geleceğine şimdiden bakmak ve trendleri öngörmek herkesin arzusu. Bu yüzden ödeme dünyasının geleceğini belirleyecek 6 eğilimi derledik;

1- Devlet regülasyonları;

Devletler henüz kripto paraları para olarak kabul etmemekte. Kripto paralar henüz kanununların önünde para değeri görmüyor olsa bile insanlar şimdiden bu para birimlerine adapte oldular. Bu durumda kripto paraların kanuna uygun hale getirilmesi muhakkak gerçekleşecek. Sonrasında hukuka uygun şekilde kripto paraların nasıl kullanılacağı, nasıl paylaşılacağı ve saklanacağı ise ödeme dünyasının bir sonraki adımı olacak.

2- Blockchain ile uçtan uca erişim;

Blockchain dünyasının sağlayacağı güven ve teknolojik altyapı ile blockchain dünyasının ödeme ve maaş gibi konulara daha fazla dahil olması bekleniyor. Kripto para kullanımı konusunda en büyük sorunlardan olan fiyat oynaklığı. Bu sorunu çözebilecek daha stabil kripto paraların ortaya çıkışı ile beraber ödemeler dünyasının tekrar değişmesi bekleniyor.

3- Kripto para kullanılabilirliği

Kripto para borsası 500 milyar dolar seviyesine ulaştı fakat müşteri ve iş yeri tarafında nasıl kullanılacağı henüz net değil. OPEN Platformu olarak adlandırılan Silikon Vadisi temelli bir blockchain başlangıcı, uygulama geliştiricilerinin OPEN’in uygulama programlama arayüzüne (API) bağlanmasını ve herhangi bir teknik bilgi gerekmeden kripto para birimini hemen kabul etmeye başlaması için bir API oluşturarak bu sorunu çözmeye çalışmaktadır. Böylelikle kripto para ile nasıl kullanılabilir sorunu ortadan kalkacaktır.

4- Z jenerasyonu dostu olmak

Accenture, 2020 yılına kadar Gen Z’nin Amerika Birleşik Devletleri müşterilerinin yüzde 40’ını karşılayacağını tahmin ediyor. Finansal kurumlar, yeni bir nesli anlamak ve onlara uygun hizmetler sunmaya başlayınca, ödeme ve bankacılık sektörlerinin değişmeye başladığını görmek şaşırtıcı olmayacak. Z jenerasyonun ana taleplerinden biri kullanıcı deneyimi, şirketlerin z jenerasyonunu daha iyi anlayıp onların taleplerini öğrenmeleri için mümkün olduğunca fazla kullanıcı deneyimi yaratmaları gerekmekte.

5- Mobil ödemeler

Akıllı telefon dünyası bütün dünyaya yayıldıkça ve internet hızı arttıkça ödemeler dünyasının farklılaşmaya başladığını mobil ödemeler ile görülebilir. Mobil ödemeler insanların yanlarında kredi kartı veya nakit taşımasına gerek duymadan onlara telefon ile işlem yapabilme konforunu sağlamaya çalışıyorlar. Çin örneğinde görüldüğü gibi mobil ödemeler hızla artacak ve herkesi kapsayacak şekilde genişleyecek.

6- Nesnelerin interneti

Nesnelerin interneti yalın haliyle fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır. Günümüzde bütün cihazlar internete bağlanmaya başladığı için, bu dünyanın bir adım ilerisi şimdiden üzerine çalışma yapılan konulardan birisidir. Sizin yerinize sipariş veren buzdolabınız olacağı bir dünyaya doğru ilerlerken bu nasıl hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşeceği önemli bir çalışma alanını oluşturmaktadır.

Ferhat Yalçın

Founder

Tomorrow