Kendi kartlı ödeme hizmetini müşterilerine sunan Mastercard, push ödemeler sayesinde bankaların ve diğer finans kurumlarının gelirlerini önemli ölçüde artırabileceğini savunuyor.

“İşçiler ve küçük işletmeler ekonomiden her geçen gün daha büyük pazar payı almaya devam ederken, bankalar ve aracı kurumlar, kartlı (push) ödemeleri işlerini büyütmenin ana yollarından biri olarak düşünmeliler.”

Bu öneri geçtiğimiz günlerde Bank Innovation’a konuşan Mastercard Kartlı Ödemeler Kıdemli Başkan Yardımcısı Shari Krikorian tarafından dile getirildi. Krikorian, kartlı ödemeler sayesinde bankaların mevduat işlerini büyüteceğini ve daha fazla gelir elde edeceklerini öne sürüyor.

Mastercard kendi kartlı ödeme sistemiyle 3 yıldır hizmet veriyor

Mastercard tarafından yapılan araştırmaya göre, bir müşteri bankanın sunduğu gerçek zamanlı kartlı ödeme özelliğini kullanarak, yüzde 16 ile yüzde 17,1 oranında daha fazla işlem yapıyor.

Söz konusu küçük işletmeler olduğunda da ilginç rakamlar söz konusu; ödemelerini gerçek zamanlı kartlı ödemeler yoluyla alan işletmeler, ödeme aldıkları kartlarla yüzde 46 daha fazla harcama yaptılar.

Mastercard da kendine ait bir gerçek zamanlı kartlı ödeme sistemi olan Mastercard Send ile üç yıldır hizmet veriyor. Mastercard Send, ödeme platformu Stripe ve sigorta şirketi Allstate gibi birçok müşterinin tercihi olmuş durumda. Mastercard Send, tüketiciye yönelik bir hizmet olmadığı için, müşteri bu hizmetin kullanıldığını göremiyor. Mastercard Send ayrıca Visa ve Amerikan Express gibi birden fazla kart ağıyla da çalışabiliyor. Zaten Visa’nın da Visa Direct adıyla piyasaya sunduğu kartlı ödeme sistemi bulunuyor.