Warren Buffett tarafından kurulan Berkshire Hathaway, Hindistan’ın girişimcilik ekosistemine bir FinTech yatırımıyla giriş yaptı. 

Amerikalı milyarder iş adamı ve hayırsever Warren Buffett tarafından kurulan Berkshire Hathaway, mobil cüzdan hizmeti sağlayan Paytm’ın ana şirketi One97 Communications Ltd’den küçük bir hisse aldı.

Hindistan’ın medya kuruluşu Mint’e göre Paytm, 2,200 – 2,500 crone (300 – 350 milyon dolar) ek fon sağlayarak değerini 10 – 12 milyar dolara çekebilmek için Berkshire Hathaway ile görüşmelerini sürdürüyor. Bu anlaşmaya dair bilgiler anonim olarak sunulmuş olsa da, Berkshire Hathaway ismi bir e-posta üzerinde ortaya çıktı. Yine Mint’in haberinde iki şirket arasındaki anlaşmanın iki hafta içinde duyurulacağı bildirildi.

Paytm Hindistan’ın en büyük mobil ödeme platformları arasında

Anlaşma aynı zamanda Berkshire Hathaway tarihinde de önemli bir köşe taşı olacak. Paytm ile beraber Berkshire Hathaway Hindistan’daki girişimcilik ekosistemine ilk kez yatırım yapmış oluyor.

2010 yılında kurulan Paytm, kendini Hindistan’ın en büyük mobil ödeme ve ticaret platformu olarak lanse ediyor. Yeni hizmetleriyle beraber mobil uygulaması üzerinde tüketicilere tam bir pazar alanı sunan Paytm’ın yatırımcıları arasında, SAIF Partners, Sapphire Ventures, Saama Capital ve Ant Financial (Alipay) bulunuyor.