Kripto para borsalarını ülkeye çekmek isteyen Özbekistan idaresi, ülkeyi bölgesel bir kripto para merkezi haline getirebilecek bir dizi yasal düzenlemeyi hayata geçiriyor.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirzayev’in eylül ayı başında verdiği talimatla harekete geçen yasal düzenleyiciler, yabancı borsaların ülkede faaliyete geçmelerine imkan tanıyacak bir dizi kolaylığı hayata geçiriyor. Yayımlanan evraklarda, kripto para üzerinden kazanılan gelirin vergiye tabi tutulmayacağı belirtilirken, kripto para birimleriyle iş yapan lisanslı borsaların da mevcut döviz regülasyonlarıyla yükümlü olmayacakları belirtiliyor. Kripto para borsaları ayrıca menkul kıymetler ve borsalara ilişkin yasal düzenlemelerin de dışında tutulacaklar.

Özbekistan’ın yabancı şirketlerden tek beklentisi ise kripto para borsası için lisans başvurusu yapmadan önce, ülke içinde faaliyet gösterecek bir alt şirket açmaları. Kripto para lisansını almak isteyen şirketlerin ülkede yetkilendirilmiş sermayesinin de asgari ücretin 30 bin katından aşağı olmaması gerekiyor. Bu tutar yaklaşık 700 bin dolara denk geliyor. Dahası, kripto para borsasına ait sunucuların Özbekistan’da konumlandırılması, kullanıcılar için kara para aklamayla mücadele prosedürlerinin devreye alınması bekleniyor. Özbekistan ayrıca bu kripto para merkezlerinden kullanıcıya ait kişisel bilgilerin ve işlem verisinin beş yıl boyunca saklanmasını talep ediyor.

Öte yandan, ülkede yapılan yeni düzenlemeler kripto para madenciliği için de çeşitli avantajlar getiriyor. Coindesk haberine göre yayımlanan belgeye göre yerel ve federal hükümet görevlileri, 100 kWh üstü güç harcayan endüstriyel madencilere, bu işe özel olarak belirlenmiş bölgelerde açık artırmaya gerek kalmaksızın yer edinme imkanı sağlayacak. Normalde Özbekistan’da böylesi işlemler müzayede usulüyle satılıyor.