Brexit sonrası dönem için uluslararası iş birliği fırsatlarını araştıran İngiltere’de yetkililer üç Asya ülkesini kapsayan bir tanıtım turuna çıktı.

İngiltere’de Brexit tartışmaları yaşanmaya devam ediyor. Kimi siyasetçiler “acaba yanlış mı yaptık?” sorusuyla medyada görünse de Brexit sonrası dönem için de hazırlıklar devam ediyor.

Banking Tech’in haberine göre bu hazırlıklardan bir diğeri Asya tanıtım turu oldu. Hazine Bakanlığı yöneticilerinden John Glen ve ekibinin gerçekleştirdiği tanıtım turu Endonezya, Malezya ve Japonya’yı kapsıyor. Görüşmelerdeki ana konular ise FinTech haricinde İslami finans ve çevre koruma odaklı yeşil finans olarak sıralanıyor.

Ziyaretler hakkında, “AB’den uzaklaşıyoruz ama dünyadan uzaklaşmıyoruz.” yorumunu yapan Glen, İngiltere ve Asya’nın özellikle finansal hizmetlerde birlikte büyümek için pek çok sebebi ve alanı olduğunu ifade ediyor. Glen, Brexit sonrası dönemi bir kayıp değil, dünyanın dört bir yanındaki ortaklarla olan bağları güçlendirmek için altın bir fırsat olarak nitelendiriyor.

John Glen’in görüşeceği isimler arasında Endonezya Maliye Bakanı Sri Mulyani Indrawati, Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng ve Japonya Ekonomi Bakanı Kenichi Ueno bulunuyor. Japonya ziyaretini farklılaştıran bir konu ise düzenlenecek bir etkinlik. Glen, Japonya’nın sektördeki en büyük etkinliklerinden Nikkei FinTech Zirvesi’nde bir konuşma da yapacak.

Haberde, İngiltere’nin, ASEAN olarak anılan bölgedeki ülkelerle yakın iş birliği içinde olmak istemesinin şaşırtıcı olmadığı kaydediliyor. Bunun sebebi olaraksa 10 ülkeden oluşan ASEAN bölgesinin toplamda 2,5 trilyon dolarlık bir GSYİH ile dünyanın en büyük altıncı ekonomisi olması gösteriliyor.