İngiltere nakitsiz topluma adım adım yaklaşırken, Worldpay rakamlarına göre mağaza içi ödeme işlemlerinde temassız ödemeler kart şifresiyle yapılan işlemleri ilk kez geride bıraktı.

Nakitle kıyaslandığında kart şifresiyle yapılan işlemler bile büyük kolaylık sağlasa da temassız işlemlerin konforu özellikle teknoloji dostu ülkelerde hızla benimseniyor. Bunun önemli örneklerinden biri İngiltere’de yaşandı. FinTech şirketi Worldpay, Temmuz 2018 verisine dayanarak mağaza içi işlemlerde temassız ödemelerin ilk kez yüzde 52 oranla daha yaygın hale geldiğini açıkladı.

Şirketin derlediği veri üzerinde yapılan analizler, temassız ödeme işlemlerinin Haziran 2017 ile Hazıran 2018 arasında yüzde 30 oranında sıçrama yaptığını gösteriyor. Sky News haberinde temassız işlemlerin bir anda popüler hale gelmesinin sebebi, işlem limitinin 30 pounda çıkarılması ve temassız ödeme kabul eden işletme sayısının artması olarak gösteriliyor.

Worldpay’e göre özellikle moda alanındaki perakende mağazaları, kart ve şifre girişiyle yapılan işlemlere oranla temassıza geçişte bayrağı taşıyor. Öte yandan bahis mağazalarında ve zincir mağazalarda da temassıza geçiş hızlanıyor.

Temassız ödemelerin popülaritesindeki hızlı yükselişin daha büyük bir anlam taşıdığını belirten Worldpay Kıdemli Başkan Vekili Steve Newton, “Olay sadece öde ve geç formülü değil. Asıl mesele, alışveriş deneyimi içinde tüketicinin hoşlanmadığı sıra bekleme gibi süreçlerin en aza indirilmesi ve müşteriye kolaylık sağlanmasıdır.” diye konuştu.