İngiltere’de temassız ödemeler şifreli işlemleri geçti

17 Ekim 2018
251 Görüntüleme

İngiltere nakitsiz topluma adım adım yaklaşırken, Worldpay rakamlarına göre mağaza içi ödeme işlemlerinde temassız ödemeler kart şifresiyle yapılan işlemleri ilk kez geride bıraktı.

Nakitle kıyaslandığında kart şifresiyle yapılan işlemler bile büyük kolaylık sağlasa da temassız işlemlerin konforu özellikle teknoloji dostu ülkelerde hızla benimseniyor. Bunun önemli örneklerinden biri İngiltere’de yaşandı. FinTech şirketi Worldpay, Temmuz 2018 verisine dayanarak mağaza içi işlemlerde temassız ödemelerin ilk kez yüzde 52 oranla daha yaygın hale geldiğini açıkladı.

Şirketin derlediği veri üzerinde yapılan analizler, temassız ödeme işlemlerinin Haziran 2017 ile Hazıran 2018 arasında yüzde 30 oranında sıçrama yaptığını gösteriyor. Sky News haberinde temassız işlemlerin bir anda popüler hale gelmesinin sebebi, işlem limitinin 30 pounda çıkarılması ve temassız ödeme kabul eden işletme sayısının artması olarak gösteriliyor.

Worldpay’e göre özellikle moda alanındaki perakende mağazaları, kart ve şifre girişiyle yapılan işlemlere oranla temassıza geçişte bayrağı taşıyor. Öte yandan bahis mağazalarında ve zincir mağazalarda da temassıza geçiş hızlanıyor.

Temassız ödemelerin popülaritesindeki hızlı yükselişin daha büyük bir anlam taşıdığını belirten Worldpay Kıdemli Başkan Vekili Steve Newton, “Olay sadece öde ve geç formülü değil. Asıl mesele, alışveriş deneyimi içinde tüketicinin hoşlanmadığı sıra bekleme gibi süreçlerin en aza indirilmesi ve müşteriye kolaylık sağlanmasıdır.” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hatfanın FinTech Gelişmeleri – 21.07.2019
Bankacılık
6 görüntüleme
Bankacılık
6 görüntüleme

Hatfanın FinTech Gelişmeleri – 21.07.2019

Okan Yıldız - 21 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Future of Fintech 2019 ana sunum videoları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Future of Fintech 2019 ana sunum videoları

Tahsin Özyer - 21 Temmuz 2019

Her yıl Haziran ayında New York'ta gerçekleştirilen ve CB Insights tarafından düzenlenen "Future of FinTech" konferansının ana sunun videoları yayınlandı.…

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler
Bankacılık
11 görüntüleme
Bankacılık
11 görüntüleme

Ödemeler dünyasında yapay zeka çözümleri – Türkiye’den örnekler

Tahsin Özyer - 19 Temmuz 2019

Bankalararası Kart Merkezi Ürün Müdürü Ayşe Orbay Kaya yayınladığı Medium makalesinde ödeme teknolojilerinde yapay zekanın kullanıma dair Türkiye örneklerine değindi.…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.