HSBC ve Samsung iş birliğiyle yapılan yeni pilot denemeler, banka şubelerinde çalışan personelin akıllı saatler yoluyla verimlilik elde etmelerini hedefliyor.

HSBC, Manhattan şubesindeki çalışanlarına Samsung Gear S3 akıllı saat vererek, mobil teknolojilerin çalışanlar arası iletişimi ve müşteri deneyimini nasıl etkilediğini test etmek istiyor. Pilot çalışmalara katılan onlarca personel, bileklerinde taşıdıkları Gear S3 akıllı saatlere özel hazırlanan HSBC kurumsal uygulamasını kullanabilecek.

Banka şubesinin kapısından içeri yeni bir müşteri girdiğinde, ona yardımcı olmak isteyen bir şube çalışanı tarafından karşılanıyor. Uygulama içine eklenen önceden belirlenmiş mesajlar sayesinde, ön masada çalışan ekipler ilgili müşterinin işini en iyi şekilde çözecek olan iş arkadaşına doğrudan mesaj gönderebiliyor. Mesajı alan banka çalışanı da o anki müsaitlik durumunu doğrudan akıllı saati üzerinden yanıtlayabiliyor.

Akıllı saatlerin bir diğer işlevi ise şube müdürülerinin bina içindeki üç kata yayılmış durumdaki çalışanlarıyla daha kolay iletişim kurmalarını sağlamak olacak. Örneğin sisteme ilişkin bir sorun yaşayan çalışanlar, saatlerine tek bir dokunuşla müdürlerini haberdar edip, yardım talebinde bulunabilecek. Müdür de hem tüm ekibe hem de bireysel olarak anlık mesaj gönderimi yapabilecek.

HSBC bir sonraki adımda, bu pilot testleri Dubai’deki bir şubeye de uygulamayı planlıyor. Eğer akıllı saatle şube içi iletişim sistemi teknik açıdan makul olursa, kullanıcılar tarafından benimsenirse, şubedeki bekleme ve yanıt sürelerini daha aza indirebilirse diğer ülkelerde de benzer sistemlerin kullanılması bekleniyor.