McKinsey on Payments yayını, Ağustos 2018 özel baskısında ileri düzey iş analitiklerinin bankacılık sektöründeki kullanımına ışık tutuyor.

Ödeme teknolojilerinin gelişimini ilişkin uzun zamandır takip eden McKinsey on Payments, geçtiğimiz çeyrekte özel bir baskı yayınlayarak, ileri seviye iş analitiklerinin finansal servisler üzerindeki etkisini mercek altına aldı. Yakın zamanda dört yüzü aşkın vakayı inceleyen bir McKinsey Global Institute araştırması, yapay zekanın bankacılıktaki potansiyel değerinin toplam gelirlerinin yüzde 2,5 ile yüzde 5,2 arasında olduğunu öngörüyor. Bu oranlar ise yıllık 200 ile 300 milyar dolara yakın ek gelire denk geliyor.

Veri ve iş analitiklerinin bankacılıktaki önemi yeni bir kavram olmasa da, son on yıl içinde sahip olunan veri ve erişim kanallarında yaşanan patlamayla birlikte sektör köklü bir dönüşüme tanık oluyor. McKinsey on Payments sayısında ise bir dizi detaylı makale ile finansal kuruluşların karşı karşıya olduğu fırsat ve zorluklar incelemeye alınıyor. Yeni nesil analitik hizmetlerinin fiyatlandırma, toplama, sahtekarlık tespiti, gelir büyümesi, yetenek yönetimi ve müşteri hizmetleri alanındaki etkilerini inceleyen rapor, veri dönüşümünün nasıl tasarlanacağına ilişkin de faydalı öneriler getiriyor.

87 sayfalık ayrıntılı yayında, makine öğreniminin fiyatlandırma performansını nasıl iyileştireceği, veriyi kullanarak insanları yönetme metotları, ilk adımdan itibaren değer sağlayan bir veri dönüşümü ve iş analitiklerinden faydalanarak etkili bir organizasyon yapısı oluşturma gibi başlıklar detaylı bir şekilde inceleniyor.

Raporun tamamına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.