Dünyanın dört bir yanında merkez bankaları, henüz yeni bir fikir olan merkez bankalarına ait dijital para birimleri üzerine çalışmaya başladılar. Kripto para sektörü için önemli bir rakip olacak bu yeni fikir hakkında konuşan Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Christine Lagarde, konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Lagarde öncelikli olarak tüm dünyadaki nakit kullanımına dikkat çekiyor. İsveç ve Çin gibi ülkelerde nakit kullanımı neredeyse sona ererken, tüm dünyada nakit fikri giderek işlevselliğini yitiriyor. PayPal, Venmo, Alipay ve WeChat gibi dijital ödeme sistemleri geçtiğimiz yıllar içinde hızla nakit alışverişin yerini aldı.

Merkez bankaları gelenekse bankacılık sistemini değiştirmek istiyor

Yine de bu FinTech girişimlerinin çoğu halen geleneksel bankacılık sistemleriyle bağlantılı ve neredeyse hiçbiri kripto para veya Blockchain teknolojisine güvenmiyor.

Her ne kadar kripto para sistemini destekleyenler, bu altyapıyı merkez bankalarının dijital para rezervlerinde kullanmak isteseler de, şimdilik bu düşünce sadece bir hayalden ibaret gibi görünüyor.

Merkez bankalarının rezervleri hali hazırda zaten dijital para birimi olarak tutuluyor. Bu nedenle merkez bankaları bankalar arası ödemeler ve krediler için oldukça uygun maliyetler sunabiliyor. Bireyler ise şirketler ve finans kurumlarının erişim olanaklarına sahip olmadıklarından, işlemlerini tamamlamak için ticari bankalara güvenmek zorundalar. Alipay ve Venmo gibi hizmetler bir geleneksel bankacılık sisteminden ayrı olarak çalışamaz.

Makalenin devamını buradan okuyabilirsiniz.