Avrupa Birliği, Dijital Tek Pazar programı çerçevesinde bir sonraki adımında Blockchain’e yoğunlaşıyor. Avrupa Komisyonu, bu kapsamda önde gelen bankalarla yeni bir Blockchain platformuna imza atıyor.

Avrupa Komisyonu, Dijital Tek Pazar programının bir sonraki adımında Blockchain için bir platform oluşturarak, kıtanın önde gelen bankalarını bu platforma katılmaya çağırdı. Avrupa Birliği ülkelerindeki farklı sektörleri güçlendirmek için Blockchain’den de faydalanmak isteyen kurumun Brüksel’deki toplantısında, sektör liderleri Blockchain ile elde edilebilecek yeni inovatif yöntemler ele alındı.

Avrupa Komisyonu Komiseri Mariya Gabriel ile İletişim Ağları, İçerik ve Teknoloji Genel Müdürü Roberto Viola’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen toplantının amacı Blockchain’den nasıl optimum faydanın sağlanabileceğini ortaya çıkarmak olarak açıklandı. Avrupa Birliği, Blockchain’in yalnızca finans sektörünü değil farklı sektörleri de dönüştüreceğine inanıyor.

Düzenlenen toplantının koordinasyonunun Mariya Gabriel ve Roberto Viola’da olması son derece normal bir durum. Her iki isim de Avrupa Dijital Tek Pazar programının etkin olması için çalışan iki üst düzey isim. Bununla birlikte Viola’nın Dijital Tek Pazar ve Blockchain haricinde büyük veri, yapay zeka, kuantum teknolojiler ve enerji yönetimi gibi konularda söz sahibi bir isim olduğunu da eklememiz gerekiyor. Viola’nın 4 Ekim 2018 tarihli, “A question of trust: the EU’s blockchain challenge” başlıklı makalesi ise hem kendisinin hem de Avrupa Birliği’nin Blockchain’e olan bakışını net bir şekilde yansıtıyor.

Bu hamle önemli bir adım olsa da Avrupa Birliği’nin Blockchain’e özel ilk çalışması değil. Kurum, 2013 yıında Horizon 2020 ve 7.Çerçeve Programı (FP7) kapsamında bir araştırma programı başlatmış. Bu program ile 2013 – 2020 arasındaki yedi yıllık dönemde Blockchain teknolojisinin gelişimi ve yaygınlığına katkı sağlayacak projeler için 340 milyon Euro’luk bir bütçe ayırmıştı.