Avrupa’nın dört büyük bankası, Corda Blockchain üzerinden yaptıkları canlı mutabakat ile kısa vadeli borç enstrümanları için bir araya geldiler. Commerzbank, ING, Natixis ve Rabobank bu mutabakat için R3 tarafından geliştirilen platformu kullandılar.

Yapılan anlaşma sürecinde dört baka da farklı rolleri üstlenerek tarafları oluşturdular. Natixis anlaşmada finansör rolünü üstlenirken, Rabobank yatırımcı, ING alım satımcı ve emanetçi, Commerzbank ise teknik destek ve mevzuat rehberliği rolünü üstlendi.

Avrupa bankaları Corda Blockchain üzerinde toplandılar

Yapılan mutabakat işlemi 100 bin Euro değerinde günübirlik vadeli bir ticari senet anlaşması içerirken, sunulacak Blockchain çözümüyle, müşteriler için alım satım mutabakatlarını hızlandırmanın yanısıra, bankaların operasyonel giderlerinin ve risklerinin de azaltılması hedefleniyor.

Blockchain konsorsiyumu R3, 2016 yılında Blockchain üzerinden ticari senet çalışmalarını başlatmıştı. Yine 2017 yılında ticari senetleri modellemek için akıllı sözleşmeleri kullanan 40 banka ile anlaşma sağlanmıştı.

Elbette son dönemde Corda ve R3 cephesinde yaşanan tek gelişme bu değil. Finlandiyalı bir grup finans kuruluşu, yerel girişim Tieto ile güçlerini birleştirerek, borsa açılmayan şirketlerin hisse senetlerinin alım satımı için bir dağıtık defter platformu oluşturmak üzere çalışıyor.

Kamuyu ve özel sektörü bir araya getiren projede R3’ün Corda platformu ve Hyperledger’ın bir kombinasyonu kullanılıyor. Proje çerçevesinde Finlandiya Vergi Dairesi, Finlandiya Patent ve Kayıt Ofisi ve Borenius Attorneys’in hukuk uzmanlarından danışmanlık hizmeti alınacak.