Mastercard yaptığı patent başvurusuyla kripto para işlemlerinde gizliliği sağlamak için yeni bir yol bulduğunu iddia ediyor.

Yaptığı patent başvurusuna göre, Mastercard gizlilik için önemli bir Blockchain alternatifi oluşturmayı planlıyor. Amerikan Patent ve Marka Ofisi tarafından yayımlanan patent başvurusuna göre, Mastercard Blockchain kullanarak hem kaynağı hem de aktarılan miktarı gizleyebilecek.

Sistem açık anahtarlı şifreleme kullanılan işlemlerde bir ara katman kullanarak gizlilik sorununu çözmeyi hedefliyor. Bir yandan işlem verileri depolanırken bir yandan da açık anahtarlı şifrelemeye sahip başka bir yeni işlem ve dijital imza oluşturulacak. Böylece alıcının adresini ve aktarılan miktarı içeren yeni işlem verisi gönderilmeye hazır olacak. İşin güzel tarafı, çoklu transfer ve çoklu adreslerin kullanımı üzerinden de bu bilgiler gizlenebilecek.

İnsanlar gizli kalabilmek için kripto paraları tercih ediyor

Mastercard tarafından yapılan araştırmaya göre, birçok insanın Bitcoin gibi kripto paralar üzerinden işlem yapmasının ardında, Blockchain teknolojisinin sağladığı gizlilik özellikleri yatıyor.

Konu hakkında konuşan Mastercard yetkilileri, Blockchain adresi üzerinden bir kullanıcıyı tespit etmenin çok zor bir işlem olduğunu ifade ediyorlar. Bu da bireylerin ödeme yapma ve alma işlemlerini Blockchain ile yaparak aslında gizliliklerini çok büyük oranda koruyabilecekleri anlamına geliyor.

Aslında birçok Blockchain defteri gizli değil. Blockchain’in doğası gereği sabit bir defter oluşundan dolayı alım satımlar kolayca takip edilebiliyor.
Mastercard yetkilileri bu sebeplerden dolayı patent başvurusunda, cüzdan ve cüzdan sahiplerinin gizliliğini artırmak için teknik anlamda bir çözüme ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.