Mastercard, Blockchain gizliliği için yeni bir adım attı

18 Aralık 2018
87 Görüntüleme

Mastercard yaptığı patent başvurusuyla kripto para işlemlerinde gizliliği sağlamak için yeni bir yol bulduğunu iddia ediyor.

Yaptığı patent başvurusuna göre, Mastercard gizlilik için önemli bir Blockchain alternatifi oluşturmayı planlıyor. Amerikan Patent ve Marka Ofisi tarafından yayımlanan patent başvurusuna göre, Mastercard Blockchain kullanarak hem kaynağı hem de aktarılan miktarı gizleyebilecek.

Sistem açık anahtarlı şifreleme kullanılan işlemlerde bir ara katman kullanarak gizlilik sorununu çözmeyi hedefliyor. Bir yandan işlem verileri depolanırken bir yandan da açık anahtarlı şifrelemeye sahip başka bir yeni işlem ve dijital imza oluşturulacak. Böylece alıcının adresini ve aktarılan miktarı içeren yeni işlem verisi gönderilmeye hazır olacak. İşin güzel tarafı, çoklu transfer ve çoklu adreslerin kullanımı üzerinden de bu bilgiler gizlenebilecek.

İnsanlar gizli kalabilmek için kripto paraları tercih ediyor

Mastercard tarafından yapılan araştırmaya göre, birçok insanın Bitcoin gibi kripto paralar üzerinden işlem yapmasının ardında, Blockchain teknolojisinin sağladığı gizlilik özellikleri yatıyor.

Konu hakkında konuşan Mastercard yetkilileri, Blockchain adresi üzerinden bir kullanıcıyı tespit etmenin çok zor bir işlem olduğunu ifade ediyorlar. Bu da bireylerin ödeme yapma ve alma işlemlerini Blockchain ile yaparak aslında gizliliklerini çok büyük oranda koruyabilecekleri anlamına geliyor.

Aslında birçok Blockchain defteri gizli değil. Blockchain’in doğası gereği sabit bir defter oluşundan dolayı alım satımlar kolayca takip edilebiliyor.
Mastercard yetkilileri bu sebeplerden dolayı patent başvurusunda, cüzdan ve cüzdan sahiplerinin gizliliğini artırmak için teknik anlamda bir çözüme ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu
Bankacılık
8 görüntüleme
Bankacılık
8 görüntüleme

Banca Transilvania açık bankacılık platformunu duyurdu

yazar05 - 23 Mart 2019

Romanya merkezli Banca Transilvania, FinTech'lerin banka hizmetleri ile entegrasyonunu test etmesine imkan sağlayacak açık bankacılık platformu duyurdu. BT Açık Bankacılık…

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor
FinTech
15 görüntüleme
FinTech
15 görüntüleme

JPMorgan Chase işe alımlar için video oyunlarını test ediyor

yazar05 - 23 Mart 2019

JPMorgan Chase & Co, stajyerleri işe alırken nörobilim tabanlı video oyunlarını kullanmak istiyor. Şirketin amacı aday havuzunu odaklı bir şekilde…

Apple, ödemeler için API geliştiren Stamplay’i satın aldı
FinTech
16 görüntüleme
FinTech
16 görüntüleme

Apple, ödemeler için API geliştiren Stamplay’i satın aldı

yazar05 - 23 Mart 2019

Apple, ödemeler için API entegrasyonu geliştirilen Stamplay firmasını 5.6 milyon dolara satın aldı. Venture Beat'in haberine göre Roma merkezli girişim…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.