Mastercard, Blockchain gizliliği için yeni bir adım attı

18 Aralık 2018
55 Görüntüleme

Mastercard yaptığı patent başvurusuyla kripto para işlemlerinde gizliliği sağlamak için yeni bir yol bulduğunu iddia ediyor.

Yaptığı patent başvurusuna göre, Mastercard gizlilik için önemli bir Blockchain alternatifi oluşturmayı planlıyor. Amerikan Patent ve Marka Ofisi tarafından yayımlanan patent başvurusuna göre, Mastercard Blockchain kullanarak hem kaynağı hem de aktarılan miktarı gizleyebilecek.

Sistem açık anahtarlı şifreleme kullanılan işlemlerde bir ara katman kullanarak gizlilik sorununu çözmeyi hedefliyor. Bir yandan işlem verileri depolanırken bir yandan da açık anahtarlı şifrelemeye sahip başka bir yeni işlem ve dijital imza oluşturulacak. Böylece alıcının adresini ve aktarılan miktarı içeren yeni işlem verisi gönderilmeye hazır olacak. İşin güzel tarafı, çoklu transfer ve çoklu adreslerin kullanımı üzerinden de bu bilgiler gizlenebilecek.

İnsanlar gizli kalabilmek için kripto paraları tercih ediyor

Mastercard tarafından yapılan araştırmaya göre, birçok insanın Bitcoin gibi kripto paralar üzerinden işlem yapmasının ardında, Blockchain teknolojisinin sağladığı gizlilik özellikleri yatıyor.

Konu hakkında konuşan Mastercard yetkilileri, Blockchain adresi üzerinden bir kullanıcıyı tespit etmenin çok zor bir işlem olduğunu ifade ediyorlar. Bu da bireylerin ödeme yapma ve alma işlemlerini Blockchain ile yaparak aslında gizliliklerini çok büyük oranda koruyabilecekleri anlamına geliyor.

Aslında birçok Blockchain defteri gizli değil. Blockchain’in doğası gereği sabit bir defter oluşundan dolayı alım satımlar kolayca takip edilebiliyor.
Mastercard yetkilileri bu sebeplerden dolayı patent başvurusunda, cüzdan ve cüzdan sahiplerinin gizliliğini artırmak için teknik anlamda bir çözüme ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi
Video
16 görüntüleme
Video
16 görüntüleme

Soner Canko BKM Adına 2018 Yılını Değerlendirdi

yazar05 - 23 Ocak 2019

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, BKM 2018 Yılı Değerlendirme Toplantısı sonrası geçtiğimiz yılın kartlı ödemeler adına nasıl geçtiğini…

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı
Haber
15 görüntüleme
Haber
15 görüntüleme

BAE ve Suudi Arabistan kendi kripto paralarını kullanmaya başladı

Melih Çelik - 23 Ocak 2019

Devlet destekli sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan arasında başladı. Kripto paralara yönelik farklı…

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor
Haber
18 görüntüleme
Haber
18 görüntüleme

İngiliz Kilisesi “Dijital Bağış Kutusu” uygulamasını değerlendiriyor

yazar05 - 23 Ocak 2019

İngiliz Kilisesi, kilise cemaatinin nakit para yerine kartlarıyla veya telefonlarıyla bağış yapmalarını sağlayacak bir “dijital bağış kutusu” uygulamasını denemek için…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.