Mastercard, Blockchain gizliliği için yeni bir adım attı

18 Aralık 2018
117 Görüntüleme

Mastercard yaptığı patent başvurusuyla kripto para işlemlerinde gizliliği sağlamak için yeni bir yol bulduğunu iddia ediyor.

Yaptığı patent başvurusuna göre, Mastercard gizlilik için önemli bir Blockchain alternatifi oluşturmayı planlıyor. Amerikan Patent ve Marka Ofisi tarafından yayımlanan patent başvurusuna göre, Mastercard Blockchain kullanarak hem kaynağı hem de aktarılan miktarı gizleyebilecek.

Sistem açık anahtarlı şifreleme kullanılan işlemlerde bir ara katman kullanarak gizlilik sorununu çözmeyi hedefliyor. Bir yandan işlem verileri depolanırken bir yandan da açık anahtarlı şifrelemeye sahip başka bir yeni işlem ve dijital imza oluşturulacak. Böylece alıcının adresini ve aktarılan miktarı içeren yeni işlem verisi gönderilmeye hazır olacak. İşin güzel tarafı, çoklu transfer ve çoklu adreslerin kullanımı üzerinden de bu bilgiler gizlenebilecek.

İnsanlar gizli kalabilmek için kripto paraları tercih ediyor

Mastercard tarafından yapılan araştırmaya göre, birçok insanın Bitcoin gibi kripto paralar üzerinden işlem yapmasının ardında, Blockchain teknolojisinin sağladığı gizlilik özellikleri yatıyor.

Konu hakkında konuşan Mastercard yetkilileri, Blockchain adresi üzerinden bir kullanıcıyı tespit etmenin çok zor bir işlem olduğunu ifade ediyorlar. Bu da bireylerin ödeme yapma ve alma işlemlerini Blockchain ile yaparak aslında gizliliklerini çok büyük oranda koruyabilecekleri anlamına geliyor.

Aslında birçok Blockchain defteri gizli değil. Blockchain’in doğası gereği sabit bir defter oluşundan dolayı alım satımlar kolayca takip edilebiliyor.
Mastercard yetkilileri bu sebeplerden dolayı patent başvurusunda, cüzdan ve cüzdan sahiplerinin gizliliğini artırmak için teknik anlamda bir çözüme ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
10 görüntüleme
Açık Bankacılık
10 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
9 görüntüleme
Basın Bülteni
9 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.